Sufit podwieszany z LED – top 3 ciekawe pomysły

Sufity podwieszane są efektownym elementem architektonicznym oraz dekoracyjnym w pomieszczeniu. Mają też liczne praktyczne funkcje. Sprawdzają się zarówno w dużych, przestronnych salonach, jak i małych sypialniach. Oczywiście ich główną zaletą jest możliwość podświetlenia na całej powierzchni, ale i na krawędziach. W dzisiejszym poradniku przedstawimy top 3 ciekawe pomysły na sufit podwieszany. Dowiecie się nie tylko jakie oświetlenie wybrać, ale również dlaczego sufit podwieszany to dobry wybór.

Sufit podwieszany z oświetleniem LED – dlaczego warto na niego postawić?

Sufit podwieszany może pełnić wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim ma walory dekoracyjne, bo urozmaica wnętrze. Może być oparty na kwadracie czy też prostokącie, ale mieć również wielowymiarowe formy. Bardzo często w większych przestrzeniach stosuje się zarówno łukowate sufity podwieszane, jak i te na planie prostokąta. W ten sposób aranżacja zyskuje nietuzinkowy charakter. Sufit podwieszany pełni też rolę izolacyjną i chroni przed hałasem. Może stanowić też dodatkową termiczną warstwę ochronną, wszak powierzchnię przed montażem sufitu podwieszanego można ocieplić wełną mineralną. Wszystkie przewody i cała instalacja są lepiej zaplanowane i można je ukryć pomiędzy stropem a sufitem. To daje wiele możliwości, jeśli chodzi o dobór oświetlenia LED. Doskonale sprawdzają się tu lampy punktowe, ale można postawić też na listwy oświetleniowe. Można zdecydować się także na różną temperaturę barwową oświetlenia, a nawet wybrać oświetlenie RGB w postaci taśm LED. W tym przypadku warto zdecydować się na oświetlenie LED marki AKB. Wysoka jakość wykonania zarówno żarówek, jak i taśm, a także możliwość sterowania światłem sprawiają, że wnętrze może prezentować się o każdej porze, czy w zależności od chęci stworzenia określonego nastroju, zupełnie inaczej. Jakie zatem rozwiązania sprawdzą się jeśli chodzi o sufit podwieszany? Poznajcie top 3 propozycje.

Top 3: sufit podwieszany z opaską świetlną

Pierwsza propozycja to bardzo estetyczny, ale i minimalistyczny element dekoracyjny. Oczywiście sam sufit jest wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, przez to może mieć różne kształty, a jednocześnie nie stanowi dużego obciążenia dla stropu. W pierwszym przypadku między sufitem a stropem montuje się listwy LED. Gwarantują one subtelne, przyjemne oświetlenie całego pomieszczenia. Bez wątpienia taki sufit podwieszany sprawdzi się w strefie relaksu w salonie, ale i sypialni, tam gdzie można zrezygnować z klasycznych lamp sufitowych. Takie oświetlenie LED doskonale współgra z nowoczesną aranżacją w stylu hi-tech, wnęką przygotowaną na telewizor i dodatkowo także podświetloną. Sprawia, że dana strefa staje się nie tylko bardziej efektowna za sprawą gry światła, ale i funkcjonalna.

Top 2: sufit podwieszany łukowaty z oczkami LED

Sufit podwieszany może być też stworzony na bazie łuku. Taka powierzchnia sprawdza się w mniejszych pokojach czy też wydzielonych strefach. Dobrze prezentuje się nad szafkami kuchennymi czy też łóżkiem. W miejscach, gdzie potrzebne jest dobre doświetlenie przestrzeni, jak choćby w kuchni warto postawić na oczka LED. Dodatkowym wyborem może być opaska z taśmy LED stosowana wtedy, gdy nie potrzeba dużej ilości światła albo dopełnienie głównego źródła światła czy bardziej nastrojowy klimat. Oświetlenie LED marki AKB o ciepłej, neutralnej lub zimnej barwie, w zależności od przeznaczenia danej strefy, może doskonale się sprawdzić.

Top 1: sufit podwieszany z plafonem lub lampą wiszącą,a także listwą oświetleniową

Stworzenie sufitu podwieszanego nie jest trudne i można go oprzeć na specjalnym stelażu, zwłaszcza gdy zamiast płyt gipsowo kartonowych stosuje się kasetony. W nich można umieścić źródła światła. Sufit podwieszany może być podkreślony również poprzez zastosowanie plafonu bądź lampy wiszącej. Listwy oświetleniowe świetnie podkreślają kształt sufitu, a jednocześnie doświetlają wnętrze. Dzięki plafonom można stworzyć wielowarstwową strukturę sufitu podwieszanego.

Niezależnie od tego czy chcesz podkreślić walory dekoracyjne pomieszczenia, czy zwiększyć jego izolację, sufit podwieszany świetnie się sprawdza. Dodatkowo równoważy wnętrze i sprawia, że te wysokie stają się bardziej proporcjonalne.