samochód

Wyposażenie warsztatu samochodowego

Warsztat samochodowy wyposażony może być w różny sprzęt, urządzenia i narzędzia. Ich ilość jest naprawdę bardzo szeroka i wymienienie wszystkich urządzeń jest bardzo trudne. Wśród nich są jednak takie, które na pewno znajdować powinny się na wyposażeniu każdego dobrego warsztatu samochodowego. To, na jakie wyposażenie powinien zdecydować się dany warsztat, zależy przede wszystkim od tego, jakie usługi chce oferować. Warto jednak, aby w warsztacie znalazły się takie elementy jak podnośnik czy montażownica. Poza urządzeniami nie można zapomnieć o meblach i akcesoriach.

Podnośnik samochodowy – co to jest?

Aby wykonać większość prac serwisowych czy naprawczych konieczne jest uniesienie samochodu. Oznacza to, że na wyposażeniu warsztatu musi znajdować się podnośnik samochodowy. W większości warsztatów spotkać można się z podnośnikiem dwukolumnowym. To uniwersalny podnośnik, który znajduje sobie zastosowanie zarówno przy serwisie aut osobowych, jak i dostawczych. Jeśli główną usługą warsztatu jest wymiana opon, to dobrze sprawdzi się podnośnik nożycowy. Pozwala on na szybką i wygodną wymianę opon. W celu wykonania pomiaru i regulacji geometrii kół dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z podnośnika czterokolumnowego.

Montażownica do opon

Kolejne ważne urządzenie, które znaleźć powinno się na wyposażeniu warsztatu samochodowego to montażownica do opon. Urządzenie to pozwala na bardzo bezpieczne zdjęcie opon z obręczy. Co ważne, prace serwisowe i naprawcze przy wykorzystaniu montażownicy przebiegają znacznie szybciej. Posiadanie w warsztacie montażownicy to dobry pomysł, jeśli dużą część klientów stanowią kierowcy dobrych i renomowanych marek samochodów. Opony do takich aut nie są tanie, a to oznacza, że dla tych kierowców niezwykle ważne jest bezpieczeństwo podczas zdejmowania i zakładania opon. Montażownica do opon sprawdzi się tu idealnie. Kupując montażownicę, uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Mowa tu o zakresie obsługiwanego ogumienia, mocy siłownika zbijaka oraz o grubości kolumny montażowej. Niezwykle istotny jest zwłaszcza ten trzeci element. To właśnie bowiem grubość kolumny montażowej odpowiada za wytrzymałość montażownicy podczas zdejmowania i zakładania opon.

Urządzenia diagnostyczne

Mówiąc o różnych urządzeniach, które powinny znaleźć się w warsztacie samochodowym, nie można zapomnieć o urządzeniach diagnostycznych. Dzięki nim możliwa jest kontrola sprawności działania systemów elektrycznych w autach. Wysokiej jakości urządzenia diagnostyczne pozwalają na niezwykle szybkie zlokalizowanie nawet najmniejszej usterki. Dziś samochody naszpikowane są elektroniką. Trudno jest zatem wyobrazić sobie profesjonalny warsztat samochodowy bez urządzeń diagnostycznych.

 

 

Meble i akcesoria w warsztacie samochodowym

Wyposażenie warsztatu samochodowego to nie tylko urządzenia i maszyny. To również meble i przydatne akcesoria. Dobrym pomysłem będzie zatem zakup skrzynki warsztatowej, która posłuży do przechowywania podstawowych narzędzi pracy. Przy wyborze konkretnej skrzynki istotny jest jej wymiar oraz ilość półek. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup skrzynki warsztatowej wyposażonej w kółka. Dzięki temu jej przemieszczanie na terenie warsztatu będzie łatwiejsze. W warsztacie samochodowym muszą znaleźć się również praktyczne meble. Mowa tu przede wszystkim o szafkach i regałach warsztatowych oraz pojemnikach i kontenerach. Oprócz skrzynki narzędziowej warto także wyposażyć warsztat w wózek narzędziowy, który pozwoli na zachowanie ładu i porządku w warsztacie. Dzięki temu praca na pewno będzie wydajniejsza.

Jak zatem widać, jest dość sporo różnych urządzeń i elementów, w które wyposażony powinien być dobry warsztat samochodowy. To oczywiście nie wszystkie, które można byłoby tu wymieniać, ale na pewno są to urządzenia kluczowe. Trzeba pamiętać, aby przy ich zakupie nie kierować się wyłącznie ceną. Najważniejsza jest tu ich jakość. Zakup dobrej jakości urządzeń warsztatowych to pewność tego, że posłużą one przez długie lata, a oferowane usługi realizowane będą przy zachowaniu najwyższej jakości.