firma

Kredyt na firmę – jak uzyskać?

Prowadzenie swojej własnej działalności gospodarczej to w obecnych czasach duży prestiż i ogromny komfort, jednak aby rozpocząć taką działalność, zacząć prowadzenie swojej firmy i zarabianie na tym, często brakuje pieniędzy na start. Świetnym rozwiązaniem może okazać się kredyt dla firm. Ten szczególny rodzaj pożyczki bankowej, obejmują jednak trochę inne zasady niż w przypadku standardowych kredytów udzielanych osobom prywatnym. Co dokładnie charakteryzuje kredyt dla firm? Jakie są zasady przyznawania kredytu kredytowego i posiadania zdolności kredytowej oraz co trzeba wiedzieć przed ubieganiem się o środki na prowadzenie działalności gospodarczej? Te i wiele innych przydatnych informacji można znaleźć poniżej.

Kredyt dla firm – czym charakteryzuje się ten szczególny rodzaj pożyczki bankowej?

Przed odpowiedzeniem na pytanie, jak uzyskać kredyt na firmę, warto przyjrzeć się temu, czym jest taka pożyczka i co jest dla niej charakterystyczne. Kredyt dla firm to oferta bankowa, która w przeciwieństwie do standardowych pożyczek gotówkowych udzielanych osobom prywatnym, jest przeznaczona w szczególności dla przedsiębiorstw. Oznacza to, że należy posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Propozycji tych kredytów jest wiele – od kredytów obrotowych, przez odnawialne, po inwestycyjne.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na naprawdę atrakcyjną ofertę i warunki kredytowania, zwłaszcza w kwestii długości trwania okresu spłaty. Należy jednak spodziewać się dużo bardziej złożonych formalności i dużo lepszego przygotowania do wnioskowania o kredyt. To chociażby na podstawie biznesplanu, zdolności kredytowej, danych o kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz stażu firmy na rynku, bank zdecyduje, czy danej firmie należy się kredyt, czy nie.

Jak wziąć kredyt na firmę – wymagane warunki i istotne kwestie

Jak już wyżej zostało wspomniane, aby ubiegać się o kredyt firmowy, trzeba się do tego całego procesu dobrze przygotować. Po pierwsze i najważniejsze potrzebne jest posiadanie zdolności kredytowej i dobrej historii w banku. Jednak jak można się spodziewać – to nie wszystko. W przypadku ubiegania się o kredyt dla firm istotna jest również zgoda wszystkich członków zarządu przedsiębiorstwa. Kolejną ważną kwestią i niewątpliwą zaletą będzie długi staż firmy na rynku. Banki bardzo niechętnie udzielają kredytu przedsiębiorstwom z małym stażem, obejmującym na przykład kilka miesięcy, a wynika to z faktu, że nie wykazują one żadnych istotnych przychodów i bank nie posiada zabezpieczenia, udzielając im pożyczki.

Istnieją natomiast wyjątki i niektóre banki przyznają kredyt firmom funkcjonującym na rynku zaledwie 6 miesięcy lub tym, które dopiero zaczynają swoja działalności. W takim przypadku bardzo pomocny może okazać się dobrze skonstruowany biznesplan czy okazanie rachunków i wydatków firmowych.

Jak dostać kredyt na firmę – wymagane dokumenty

Wszelkie formalności i dokumentacja są potrzebne do starania się o przyznanie kredytu na działalność gospodarczą. Bank, aby mógł zgodzić się na udzielenie pożyczki, musi posiadać informacje na temat firmy, której go udzieli. Niezbędne będzie zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji Gospodarczej, Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON. Bank musi też ocenić potencjał ekonomiczny firm, przez co konieczne będzie dostarczenie mu dokumentacji dotyczącej przychodów i rozchodów przedsiębiorstwa. Więcej informacji na temat wymaganych dokumentów można uzyskać po konsultacji z konkretnym bankiem i sprawdzeniem oferty, jaką ma do zaoferowania.

Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego każde z nich jest traktowane indywidualnie. Można tam też dowiedzieć się więcej o ciekawym rozwiązaniu, jakim jest kredyt dla firm bez ZUS i US. Podsumowując, kredytów dla firm jest naprawdę dużo i każdy z nich ma trochę co innego do zaoferowania. Aby znaleźć tę najlepszą ofertę, należy dokładnie przeanalizować swoje cele, a także sposób finansowania i najdogodniejszy okres kredytowania. Uzyskanie go nie jest skomplikowane, jednak aby mieć pewność co do wszelkich warunków i zasad konkretnej pożyczki, należy udać się do wybranej placówki banku lub zadzwonić na jego infolinię.