Kiedy najlepiej ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddasza może zostać wykonane w dowolnym momencie, jednak eksperci radzą, kiedy najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie prac, tak aby móc ograniczyć koszty i jednocześnie czas potrzebny na dokończenie niezbędnej modernizacji.

Dlaczego warto ocieplić poddasze?

Poddasze powinno zostać ocieplone już na etapie budowy domu. Obecnie właściciele nowo budowanych nieruchomości przywiązują do tego ogromną wadę, bowiem ocieplone poddasze pozwala do maksimum wykorzystać wolną przestrzeń. Jeśli dach jest odpowiednio ocieplony, poddasze może stać się pełnowartościowym pomieszczeniem, w którym zaaranżować można gabinet do pracy, sypialnię lub bawialnię dla dzieci.

Nieocieplone poddasze właściwie nie nadaje się do użytku, bowiem latem panują tam wysokie temperatury – eksperci mówią o tak zwanej saunie dachowej. Zimą zaś na nieocieplonym poddaszu nie jesteśmy w stanie zatrzymać ciepła, przez co w pomieszczeniu jest chłodno oraz wilgotno. To zaś sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które mogą zacząć roznosić się po całym domu. Niestety, w starym budownictwie nie przywiązywano dużej wagi do ocieplania poddasza. Służyło ono często jako strych, na którym przechowywało się nieużywane już rzeczy. Na szczęście prace mające na celu ocieplenie poddasza można wykonać w każdym momencie – zarówno na etapie budowy domu, jak i w użytkowanych już nieruchomościach.

Ocieplanie poddasza – kiedy?

Najmniej wątpliwości budzi kwestia ocieplania poddasza w momencie, gdy dom znajduje się dopiero w fazie budowy, a więc nie jest jeszcze zamieszkiwany. Zazwyczaj nad planowaniem i wykonywaniem prac czuwają specjaliści, którzy nie tylko dobierają odpowiednie materiały, ale również podejmują decyzję odnośnie tego, kiedy poddasze zostanie ocieplone. Kierują się przy tym jedną zasadą – ocieplanie poddasza w Krakowie jest możliwe, gdy gotowa jest konstrukcja dachu oraz jego pokrycie. Powierzchnia, na której będą oni pracować, musi być dobrze wysuszona oraz całkowicie pozbawiona wilgoci. Co więcej, w pozostałych pomieszczeniach powinny zostać wcześniej wykonane wszelkie prace tak zwane mokre, które mogą powodować wilgoć.

Często budowlańcy podejmują decyzję o przesunięciu prac, mających na celu ocieplenie poddasza, o kilka dni. Wynika to z faktu, iż pozostałe pomieszczenia nie zostały jeszcze odpowiednio wysuszone. Konstrukcja budynku nie może być bowiem przemoknięta, dlatego warto dać jej odpocząć przed rozpoczęciem prac. Bardziej problematyczne wydaje się ocieplanie poddasza w domach, które już są zamieszkane. Prace powinny poprzedzić dokładne oględziny poddasza oraz dachu. Warto zaznaczyć, że jeśli dach wymaga remontu, to konieczne może być również przesunięcie prac ociepleniowych. Tak jak w przypadku domów dopiero budowanych, aby ocieplić poddasze musi być gotowa  konstrukcja dachu oraz jego pokrycie. Jeśli jednak konstrukcja jest w dobrym stanie, to teoretycznie prace ociepleniowe można rozpocząć w każdym momencie.

Która pora roku jest odpowiednia?

Zdania ekspertów są jednak podzielone w kwestii tego, o jakiej porze roku najlepiej ocieplać poddasze. Wszystko bowiem zależy od zakresu prac, jaki ma zostać wykonany. Jeśli dodatkowo będą prowadzone prace, które mają na celu naprawę połaci dachowej, to na ocieplenie poddasza najlepiej zdecydować się wiosną bądź latem. Niemniej jednak samo ocieplenie poddasza może odbywać się także jesienią i zimą. Wszystko dlatego, że materiały wykorzystywane do ocieplenia często pylą, a więc konieczne jest wykonywanie prac w specjalistycznych strojach ochronnych.

Praca na poddaszu w okresach chłodnych pozwoli uniknąć przegrzania się. Warto jednak pamiętać, że ocieplenie poddasza należy skonsultować ze specjalistami, bowiem wykonywanie prac na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ocieplanie poddasza w Krakowie, jak i w każdym innym, większym mieście, oferuje bardzo wiele firm budowlano-remontowych. Specjaliści pomogą dobrać odpowiednie materiały, a także ustalić zakres koniecznych do wykonania prac oraz moment, w którym najlepiej będzie je rozpocząć.