CO NALEŻY BRAĆ POD UWAGĘ WYBIERAJĄC STYROPIAN?
Ocieplanie budynków nie należy do najłatwiejszych procesów, jednak jest to niezwykle potrzebne, aby zapewnić sobie komfort cieplny. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać do tego odpowiedni styropian. Jeśli interesuje Cię idealny materiał do ocieplania budynków, należy zaangażować się w jego poszukiwania. Warto znać podstawowe parametry styropianu, dzięki którym będziesz mieć pewność, że dany materiał ogrzeje dany dom, a w środku będzie ciepło nawet w okresie zimowym. Popularność szarego styropianu cały czas jest bardzo duża, a to z tego względu, iż nie jest to materiał drogi, za to niezwykle skuteczny.
Parametry styropianu – na jakie warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Jednym z podstawowych parametrów styropianu, którego absolutnie nie można zlekceważyć, jest współczynnik przewodzenia ciepła w styropianie. Im niższy będzie ten współczynnik, tym zdecydowanie lepiej dla wszelkich odbiorców. Konkretniej jest to współczynnik styropianu Lambda. Jeśli zauważysz współczynniki wynoszące 0,030 lub też 0,035, lepiej zdecyduj się na ten pierwszy. Skorzystasz na tym nie tylko Ty, ale też cała Twoja rodzina. Szare styropiany charakteryzują się wartościami wahającymi się w granicach 0,031 – 0,033, więc takich warto szukać na rynku, a będzie to doskonały materiał ocieplający.
Warto zastanowić się również nad tym, jakie są grubości styropianu i na co mają one wpływ. Wyróżnia się kilka podstawowych grubości, zależnie od tego, jaką część swojego domu chce się konkretnie ocieplić:
12-15 centymetrów – ocieplanie ścian zewnętrznych,
10-15 centymetrów – ocieplanie podłóg,
15-25 centymetrów – ocieplanie dachu nachylonego,
25-30 centymetrów – ocieplanie dachu płaskiego,
5 centymetrów – ocieplanie stropów,
8-12 centymetrów – ocieplanie fundamentów.
Przyjrzyj się uważnie tym wartościom i wybierz dla siebie najbardziej właściwą opcję. Zawsze o poradę możesz zapytać sprzedawcy, który będzie w stanie wyjaśnić Ci wszelkie różnice między poszczególnymi grubościami styropianu. W przypadku domów energooszczędnych najlepszym wyborem będzie styropian o grubości od 15 do 25 centymetrów.
Parametry styropianu – przemyślana decyzja kluczem do sukcesu
Jeśli parametry styropianu będą całkowicie nieprzemyślane, wtedy ocieplenie może okazać się nieskuteczne, a w domu będzie zimno. Doprowadzi to do sytuacji, w których domownicy zaczną często chorować i narzekać na swój komfort cieplny. Lepiej zdecyduj się na solidne przetestowanie poszczególnych parametrów. Dokładna analiza jest tutaj jak najbardziej w cenie. Współczynnik styropianu Lambda nigdy nie powinien być za wysoki, a grubość styropian musi mieścić się w granicach podanych powyżej. Producenci przygotowali dla Ciebie wiele różnych opcji, więc wybranie idealnego modelu materiału ocieplającego nie będzie żadnym wyzwaniem.
Współczynnik przewodzenia ciepła w styropianie powinien być dobrany pod kątem materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Zdecydowanie najlepiej będzie dla Ciebie, jeśli skonsultujesz to z prawdziwym fachowcem. Posiadanie szerokiej wiedzy z zakresu budownictwa i ocieplania ścian może okazać się pod tym kątem bardzo przydatne. Zastanów się dwa razy nad tym, jakie są grubości styropianu i dobierz ją do ocieplanych elementów. Im wyżej położone partie domu, tym grubość styropianu będzie większa. W przypadku piwnic będzie ona najmniejsza, natomiast na dachu największa. Swoją uwagę możesz skupić również na ociepleniu ewentualnego poddasza, bo to właśnie tamtędy ucieka najwięcej ciepła. W tym przypadku na stropach najlepiej sprawdzi się styropian o grubości 5 centymetrów.
Dawno żadna lektura mnie tak nie wciągnęłą, przeczytane od deski do deski