Chipowanie psa – czy warto?

Dla większości właścicieli psów myśl o utracie zwierzęcia jest niezwykle przykra. Troskliwi właściciele psów są gotowi na poświęcenia dla swoich futrzanych przyjaciół, dając im jedzenie, zabawki i dużo miłości. Zrobią wszystko, aby utrzymać je w zdrowiu i szczęściu. Dla tych, którzy mają psy służących jako pomoc, zwierzę to ma jeszcze większą wartość: psy te codziennie zapewniają bezpieczeństwo danej osobie.

Niestety, zarówno psy do towarzystwa, jak i psy pełniące pomoc mogą uciec podczas spaceru, z podwórka lub domu. W rzadkich przypadkach psy mogą również zostać skradzione, zwłaszcza te wyszkolone profesjonalnie (np. psy terapeutyczne lub psy dla osób niewidomych). Zaleca się, aby psy nie tylko posiadały mikrochip, ale także nosiły specjalny identyfikator dla psa służbowego. Popularnym rozwiązaniem pozwalającym na śledzenie losów zwierzęcia, oprócz identyfikatorów są mikrochipy. Jest to proces łatwy, dobrze przebadany i niemal bezbolesny. Ale jakie są zagrożenia, które się z nim wiążą?

Jak działa chipowanie psa?

Mikrochip jest małym chipem identyfikującym o częstotliwości radiowej (RFID). Do wprowadzenia do pod skórę jest używany wstrzykiwacz, podobny do igły. Chip znajduje się w kapsułce wielkości ziarna ryżu, która jest umieszczona wewnątrz specjalnego rodzaju szkła. Zazwyczaj umieszcza się go w górnej części barku psa i jest wyczuwalny z zewnątrz.

Każdy chip posiada unikalny kod, który jest identyfikowany po zeskanowaniu (skaner zarówno aktywuje chip, jak i pobiera jego informacje). Jeśli adoptujesz starszego psa, może on już go mieć – psy są zazwyczaj chipowane już w 8 tygodniu po urodzeniu. Po otrzymaniu przez psa chipa, właściciel musi od razu dodać swoje dane kontaktowe, zwłaszcza jeśli jest to pies służbowy.

Plusy

  • Jest to sprawdzony sposób na odnalezienie zaginionego psa. Większość miejsc związanych ze zwierzętami będzie w stanie zeskanować chip i od razu znaleźć informacje o właścicielu.
  • Mikrochipy są łatwe do zainstalowania. Proces ten jest szybszy i łatwiejszy niż tatuaż (inni powszechny sposób na znakowanie zwierząt). Tatuaż jest trudniejszy do odczytania, ponieważ pies może mieć na tym obszarze sierść i będzie wymagał golenia.
  • Mikrochipy są zdolne do użytku przez 20-25 lat, czyli dłużej niż średnia długość życia psa. Sprawdza się to w przypadku osób posiadających psy służbowe: nie trzeba się martwić o wymianę chipa.
  • Nie może on odpaść lub zostać źle umieszczony tak jak obroża dla psa. Dlatego jest bardziej trwały.
  • Twoje dane osobowe są bezpieczne. Jeśli ktoś ukradłby psa, zwłaszcza psa służbowego, nie byłby w stanie zmienić informacji zawartych na jego chipie, ponieważ tylko właściciel ma do nich dostęp.
  • Mikrochip umożliwia Ci również podróżowanie z psem służbowym: zawiera on informacje o szczepionkach Twojego pupila.

Wady

  • Chociaż nie ma większych obaw, istnieje minimalne ryzyko zdrowotne związane z zastrzykiem. Jeśli w miejscu wstrzyknięcia dojdzie do zapalenia, może to spowodować powstanie guza.
  • Starsze skanery czasami nie są w stanie wykryć nowszego mikrochipa i odwrotnie. Innym problemem jest to, że niektóre urządzenia mogą skanować tylko mikrochipy tej samej marki. W związku z tym większość schronisk ma wiele skanerów, aby zapewnić, że mogą sprawdzić każdego psa. Weterynarze nie zawsze mają odpowiednią infrastrukturę.
  • Możliwe jest, aby chip przemieścił się w ciele psa, chociaż pozostanie w tym samym obszarze. W takich przypadkach skanowanie musi być wykonane w szerszym zakresie, aby zlokalizować chip.
  • Jedynym sposobem na wykorzystanie zalet mikrochipa jest zabranie psa do schroniska lub weterynarza, gdzie można go zeskanować. Ponieważ chip nie jest urządzeniem GPS, nie wskaże Ci lokalizacji Twojego psa.
  • W mikrochipie zapisany jest tylko unikalny numer. Jest on bezużyteczny, jeśli właściciel nie zarejestrował się i nie zaktualizował swoich danych kontaktowych. Jeśli masz psa, upewnij się, że zrobisz to od razu.

Wniosek

Zwierzęta domowe, a zwłaszcza psy, mają ogromne znaczenie dla ludzi. Jeśli Twoje zwierzę ma tendencję do bycia bardzo aktywnym lub boi się, istnieje szansa, że ucieknie. Chipowanie psa może być dobrym wyborem w tym scenariuszu.