wentylacja

Jaką wentylację przemysłową wybrać?

Wentylacja przemysłowa ma na celu usuwanie z dużych obiektów niebezpiecznych pyłów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników. Wydajna wentylacja nie tylko filtruje powietrze, ale również zapewnia ciągły dostęp do czystego powietrza. Decydując się na wentylację do obiektów przemysłowych, musisz zwrócić uwagę na wielkość powierzchni, która ma być oczyszczana oraz na dodatkowe funkcje, które zapewni Ci wentylacja. Niekiedy konieczne jest również kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza i ogrzewania go. Dowiedz się, jaka wentylacja przemysłowa sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Dlaczego wentylacja przemysłowa jest niezbędna w miejscu pracy?

Obecnie praktycznie wszystkie zakłady pracy, w których pracują maszyny i ma miejsce produkcja, korzystają z wentylacji przemysłowej. Sprawna, dobrze przemyślana i zainstalowana wentylacja poprawia warunki pracy pracowników, zapobiega problemom zdrowotnym związanym z dużym zapyleniem. System oczyszczania powietrza chroni również maszyny i elementy infrastruktury przed uszkodzeniem. W powietrzu występują mniejsze ilości pyłu oraz kurzu, przez co mniej zanieczyszczeń osiada na urządzeniach oraz na czujnikach, co korzystanie wpływa na żywotność wyposażenia zakładu pracy. Za pomocą wentylacji można regulować również wilgotność powietrza oraz temperaturę — stwarza to korzystne warunki dla załogi, a także dla niektórych wyrobów.

Rodzaje systemów wentylacyjnych stosowanych w przemyśle

W dużych przemysłowych obiektach najczęściej stosuje się wentylację wyciągową miejscową oraz rozcieńczającą. Te dwa systemy różnią się między sobą sposobem filtrowania powietrza, wydajnością oraz sposobem montażu w obiekcie.

Wentylacja miejscowa — kiedy się na nią zdecydować?

Wentylacja przemysłowa miejscowa wyciągowa przeznaczona jest do miejsc, w których w określonym obszarze powstają uciążliwe zanieczyszczenia, np. pyły lub spaliny. W skład systemu oczyszczającego powietrze wchodzą specjalne ssawy, okapy lub rękawy wyłapujące gazy i pyły. Taką wentylację montuje się nad maszynami lub urządzeniami, które generują zanieczyszczenia. System wyposażony jest dodatkowo w filtry. Dzięki temu oczyszczone powietrze może być bezpiecznie odprowadzane na zewnątrz budynków.

Gdzie sprawdzi się wentylacja rozcieńczająca?

Jaka wentylacja przemysłowa dedykowana jest do pomieszczeń o dużej kubaturze? W takim przypadku sprawdzi się wentylacja rozcieńczająca. Oznacza to, że zanieczyszczone powietrze nie jest usuwane z pomieszczeń, ale jest rozcieńczane za pomocą stale napływającego, czystego powietrza. W ten sposób można wymienić dużą ilość powietrza w krótkim czasie. Taka wentylacja dedykowana jest do magazynów, hal produkcyjnych, gdzie nie powstają uporczywe zanieczyszczenia. Wentylacja rozcieńczeniowa nie wyłapuje wszystkich cząstek kurzu, ale zmniejsza ich stężenie w powietrzu. W przemyśle często stosuje się obydwa rodzaje wentylacji równocześnie. Wentylacja miejscowa pracuje w obszarze powstawania zanieczyszczeń, a rozcieńczająca poprawia parametry powietrza w całym obiekcie.

Jak wybrać wentylację przemysłową?

To, jaka wentylacja przemysłowa powinna zostać zainstalowana w danym obiekcie, zależy w głównej mierze od specyfiki zakładu pracy. Często konieczne jest indywidualne podejście, aby sprostać oczekiwaniom, specyfice pracy oraz normom zapylenia. Niezbędną pomoc oraz fachowe doradztwo w zakresie wentylacji przemysłowej znajdziesz na stronie https://naar.pl/rodzaje-wentylacji-przemyslowych/. Kontakt z profesjonalistami pomoże dobrać Ci dedykowany system wentylacji do swojej działalności.

W dużych obiektach bardzo często stosuje się łączone systemy wentylacji, zwłaszcza jeśli na powierzchni hali ma miejsce produkcja generująca duże zanieczyszczenia oraz zapylenie. Dopasowanie elementów systemów oczyszczających powietrze do potrzeb danego miejsca jest rozwiązaniem ekonomicznym, praktycznym i wydajnym. Odpowiednio przemyślana wentylacja pomoże zadbać o właściwe normy i poprawi środowisko pracy, co pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie załogi.