laptop

Dlaczego warto podarować dziecku laptopa edukacyjnego?

Użytkowanie przez dzieci komputera, telefonu czy oglądanie telewizji budzi wiele wątpliwości zarówno wśród rodziców, jak i pedagogów. Jedno jest pewne – w dzisiejszym świecie trudno uchronić pociechy przed nowoczesnymi technologiami, z którymi większość osób ma kontakt na co dzień. Na początek rodzice zwykle kupują dziecku zabawkowy telefon, jednak z czasem przychodzi pora na bardziej zaawansowane urządzenia, jak przenośne komputery. Czy warto je wybrać? Jaki laptop edukacyjny dla dzieci kupić?

Komputeryzacja, za którą warto nadążać

Próba uchronienia dziecka przed nowoczesnymi technologiami zazwyczaj spełza na niczym, a wszystko dlatego, że otaczają je niemal każdej strony. Maluchy bardzo chętnie oglądają bajki w telewizji, grają w gry na telefonach swoich rodziców czy zaglądają do komputera. Dlatego zamiast pozwalać dziecku na korzystanie z „prawdziwych” urządzeń, lepiej zakupić dla nich laptop edukacyjny. Zabawkowy komputer pozwoli zapoznać się z funkcjonowaniem tego typu sprzętu, powoli wprowadzając pociechę w świat informatyki. Dziecko uczy się, jakie ruchy musi wykonać, aby doszło do konkretnej akcji.

Rodzice, którzy wybierają dla swoich dzieci laptopy edukacyjne, najczęściej mają świadomość, że za komputeryzacją zwyczajnie warto nadążać, gdyż w dzisiejszych czasach umiejętność obsługi sprzętów jest po prostu niezbędna. Zabawki dla dzieci – laptopy edukacyjne uczą nie tylko delikatnie obchodzić się ze sprzętem, ale również pozwalają nabyć wiele dodatkowych umiejętności. Najczęściej laptop wyposażony jest w co najmniej kilkanaście funkcji, dzięki którym dziecko może zdobywać wiedzę. Maluch poznaje literki, cyferki, kształty, a nawet uczy się słówek z języka obcego. Można więc stwierdzić, że laptop edukacyjny dla dzieci to interaktywna zabawka, która da dziecku nie tylko wiele radości, ale również przyniesie wiele korzyści.

Laptop dla dziecka – w jakim wieku warto go zakupić?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli laptopów edukacyjnych, przy czym każdy model dedykowany jest dla innego przedziału wiekowego. Można bowiem znaleźć egzemplarze, z którymi poradzą sobie nawet dwulatki. Zwykle mają one kilkanaście funkcji oraz nieco mniejsze rozmiary. Bardzo popularne są laptopy edukacyjne dla dzieci w wieku 3-5 lat. To właśnie w tym czasie maluch nabywa najwięcej umiejętności związanych z czytaniem, liczeniem czy rozpoznawaniem nieco bardziej skomplikowanych struktur. Co więcej, trzyletnie dziecko może już korzystać z laptopa dwujęzycznego, o ile rozwój mowy przebiega w sposób prawidłowy. Na rynku dostępne są także modele dla nieco starszych dzieci – te zawierają naprawdę wiele funkcji, zatem będą idealnym wyborem na przykład dla sześciolatka, który dotychczas nie miał własnego laptopa edukacyjnego. Zabawkowy komputer możemy zaproponować pociechom w wieku od mniej więcej dwóch do sześciu, siedmiu lat.

Doskonała zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy jest odpowiedzią na potrzeby zarówno dzieci, jak i rodziców. Maluchy nie mają większego problemu z obsługiwaniem nowego sprzętu. Mogą użytkować go codziennie, po kolei odkrywając jego funkcje. Warto mieć na uwadze, że wybór laptopa edukacyjnego dla dzieci jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż zaproponowanie maluchowi oglądania bajek czy słuchania piosenek na zwykłym sprzęcie, z którego korzystają rodzice. Wszystko dlatego, że dziecko nie jest w pełni świadome, jakie konsekwencje mają wykonywane przez nie ruchy. A zaawansowanie systemu oraz przechowywane pliki sprawiają, że takie urządzenia nie powinny trafiać w tak nieobeznane ręce.

Co więcej, zabawkowy laptop w przeciwieństwie do prawdziwego nie działa w szkodliwy sposób na narząd wzroku. Dziecko, które posiada w domu własny sprzęt edukacyjny, nie będzie tak chętnie zaglądało do komputera rodziców. Zauważą spadek zainteresowania telewizją czy komputerem, a przy tym pociechę czeka doskonała zabawa. Dlatego też laptop edukacyjny to doskonała inwestycja – można podarować go dziecku na prezent z okazji świąt czy na urodziny.