Zabudowa sanitarna – co jest potrzebne do montażu?
Zabudowa łazienki polega na stałym zamontowaniu mebli łazienkowych: słupków, szafek wiszących czy szaf stojących, obudowie stelaża z podwieszaną miską WC lub bidetem. To również zabudowanie rur kanalizacyjnych. O czym powinieneś pamiętać podczas wykonywania zabudowy sanitarnej? O tym poniżej.
Jak zamontować zabudowę sanitarną?
W trakcie planowania rozmieszczenia elementów sanitarnych pamiętaj o zaletach i wadach pomieszczenia. Dlatego pogrupuj przedmioty, które mają być przechowywane w łazience zarówno pod względem wielkości, jak i przeznaczenia. W łazienkach o małych rozmiarach, zastosuj zabudowy meblowe od podłogi aż po sufit. Rozmieszczając elementy zabudowy, zamaskuj wnęki i płyciny, ukryj akcesoria instalacji sanitarnej, takie jak np. podgrzewacz ciepłej wody. Zagospodaruj również niewykorzystaną przestrzeń. Pralkę w łazience możesz zabudować na dwa sposoby: poprzez eksponowanie określonych elementów albo zamaskowanie ich.
Jak zabudować rury w łazience?
Zwykle w łazienkach znajduje się duża ilość rur ze względu na występujące piony. Najlepszym sposobem zamaskowania ich jest zastosowanie zabudowy w formie szafek i szachtów. Są to pionowe formy obudowy kanałów, w których znajdują się przewody instalacji sanitarnych. Często wykonuje się je z płyt gipsowo-kartonowych na metalowym stelażu. Na ich powierzchni są przyklejone płytki ceramiczne.
Jak mierzyć i montować okucia sanitarne oraz kabiny sanitarne?
Prawidłowe wykonanie pomiarów powinno odbyć się wyłącznie w łazienkach, które są wykończone. Zamontowanie misek ustępowych jest możliwe, kiedy są wykonane przyłącza rur spustowych toalet, dopływy wody i rewizje. Najlepiej wykonaj pomiary za pomocą dalmierza, by mieć pewność, że pomiar jest precyzyjny. Zacznij od naszkicowania pomieszczenia i naniesienia na niego podstawowych elementów zabudowy sanitarnej: kabiny prysznicowej, miski ustępowej, umywalki oraz okuć sanitarnych.
Następnie rozpocznij pomiary od ściany bazowej (jednej) i zmierz odległość od krawędzi ściany, aż do osi elementu. Unikaj wykonania pomiarów na tylnej ścianie, dlatego że może doprowadzić to do ryzyka błędu pomiarowego. Podczas mierzenia parapetów czy okien, dodatkowo zmierz wysokość i szerokość danego elementu. Po zakończeniu wykonywania pomiarów zmierz długość całkowitą ściany.
Jakie narzędzia są potrzebne do montażu kabiny sanitarnej?
Do zamontowania kabiny prysznicowej przydatne są: wkrętarka akumulatorowa z grotem Ph 2 krzyżakowym, wiertarka elektryczna, wiertarka do metalu, klucz płaski 8 mm, miękki ołówek lub cienkopis, miara zwijana oraz poziomica o długości 1 metra.
Jakie okucia sanitarne są dostępne?
Okucia sanitarne występują w kompletnych zestawach oraz jako pojedyncze sztuki. Wykonane są z aluminium, stali nierdzewnej oraz PWC. Dzięki temu okucia sanitarne są niezawodne, a przy tym trwałe. Mają zastosowanie w kabinach sanitarnych. Wszystkie produkty są odporne na wilgoć, uszkodzenia czy też działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV.
Jak prawidłowo zamontować kabinę prysznicową?
Niezależnie od wybranego systemu, przed montażem powinieneś przenieść dane i wymiary z dokumentacji na ścianę. Następnie wywierć otwory pod kołki montażowe i przykręcić okucia sanitarne pod ścianki systemowe. Kolejnym krokiem jest przykręcenie ścianek działowych do okuć. Po zamontowaniu profilu górnego, powinieneś zainstalować drzwi do kabiny. Na koniec zamontuj uchwyty oraz haczyki na odzież na drzwiach kabiny sanitarnej i oczyść zabudowę.
Jakie są szczegóły techniczne montowania kabin prysznicowych?
Wysokość kabiny powinna wynosić 2,5 m, natomiast drzwi kabiny powinny otwierać się na zewnątrz. Kabina sanitarna przeznaczona dla osób niepełnosprawnych powinna mieć przestrzeń manewrową 1,5 m x 1,5 m, z kolei szerokość drzwi prowadzących do toalety powinna wynosić przynajmniej 90 cm.
Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione parametry, zaprojektowana toaleta będzie wygodna i wytrzymała w trakcie użytkowania. Dostosowanie elementów zabudowy łazienkowej przyczynia się do zwiększenia funkcjonalności pomieszczenia.
Niesamowicie dobry artykuł