monitor

Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora?

W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. Czasami to nasza praca wymaga tego od nas, innym razem oddajemy się rozrywce oglądając coś lub grając w gry komputerowe. Pojawiają się dni, gdzie przed monitorem spędzamy nawet 10 godzin. Należy rozważyć zakup dobrej klasy wyświetlacza, a ilość modeli jest naprawdę pokaźna. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora, aby dobrać ten spełniający nasze wymagania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie – do czego ma on nam służyć? Odpowiedź na to pytanie znacząco zawęża wybór, przez co podjęcie decyzji będzie łatwiejsze. Warto więc wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie monitora, ponieważ przykładowo monitory do edycji filmów i do grania w gry różnią się drastycznie. 

Matryca – TN, VA CZY IPS?

Parametr, na który większość zwraca uwagę na samym początku. Powszechnie dostępnymi obecnie rodzajami matryc są TN, VA i IPS, a każdy rodzaj docenia inna grupa odbiorców.

TN

Monitory TN przez swój niski czas reakcji, są bardzo polecane dla graczy, dodatkowo zachęcają niską ceną. Natomiast nie zapewniają ani głębokiej czerni dobrej jakości kolorów zwłaszcza podczas patrzenia pod kątem. Ich popularność obecnie jest dość niska, gdyż rzadko są one polecane osobom niezajmującymi się e-sportem.

IPS

IPS’y oferują fenomenalne odwzorowanie kolorów i kąty ich widzenia oraz świetną ostrość. Nie występuje u nich ghosting, czyli smużenie, co dla niektórych osób może być kluczową cechą, aby sięgnąć po ten rodzaj matrycy. Do wad zaliczany jest średniej jakości kontrast, a ich czerń nie jest aż tak głęboka. Polecane są dla grafików i tych bardziej wymagających graczy dzięki między innymi wspomnianego braku smużenia się.

VA

Matryca znana ze świetnego kontrastu i bardzo głębokiej czerni. Idealnie sprawdzają się dla osób poświęcających dużo czasu na social mediach czy graczach grających bardziej dla relaksu. Jest to niejako kompromis pomiędzy matrycami TN i IPS. Największą wadą monitorów VA jest widoczne smużenie co dla niektórych osób jest odrzucające, a dla niektórych nie stanowi aż takiej różnicy.

Czas reakcji i częstotliwość odświeżania

Czas reakcji mówi nam, w jakim czasie monitor jest w stanie wyświetlać kolejne klatki obrazu lub dokonywać zmiany koloru obrazu.

Monitory z niskim czasem reakcji są przeznaczone głównie dla graczy. Powszechna opinia mówi, że jeżeli grasz w gry, to jedynym wyborem jest ekran z 1 m/s czasem reakcji. Jeżeli monitor ma służyć do pracy, to ten parametr nie gra większej roli i spokojnie można zdecydować się na 4 m/s czasu reakcji.

 

Częstotliwość odświeżania mówi nam o tym ile razy w ciągu sekundy, monitor jest w stanie wygenerować nową klatkę. Wyraża się ją w hz (hercach) a im wyższy ten parametr, tym lepsza częstotliwość odświeżania. 60 hz- 60 klatek na sekundę,144 hz- 144 klatki na sekundę.

Dla graczy zdecydowanie lepiej sprawdzi się ekran z wysoką częstotliwością odświeżania, ponieważ zależy im na płynności podczas rozgrywki. Dla grafików, czy innych osób, dla których monitor służy do pracy, ten parametr nie jest aż tak ważny, natomiast z pewnością każdy doceni płynność na ekranie, która zdecydowanie umila korzystanie z niego.

Rozdzielczość i rozmiar ekranu

Rozmiar ekranu gra bardzo dużą rolę. Dla niektórych klasyczne 24 cale okaże się za małym ekranem i chętniej sięgną po większe wyświetlacze, dla drugich 24 cale okaże się świetnym wyborem. 

Duży ekran docenią przykładowo graficy, fani filmów, czy osoby potrzebujące dużego wyświetlacza do pracy. Aby ostrość była odpowiednia, przy dużym ekranie np. 32-calowym potrzebna jest dobra rozdzielczość taka jak ultra HD czy 4k. Za takie ekrany niestety trzeba zapłacić spore pieniądze, chyba że zdecydujemy się na monitory poleasingowe, które pozwolą nam zaoszczędzić.

Mały ekran znajdzie swoje zastosowanie przy grach dynamicznych, gdzie nie chcemy rozglądać się na boki oraz dla osób z niższym budżetem. Dodatkowo przy 24-calowym monitorze rozdzielczość 1080 p w zupełności wystarczy.

 

Użytkowanie dobrej klasy wyświetlacza zapewni wiele przyjemności i posiada sporo zalet, natomiast w dzisiejszych wybór odpowiedniego monitora nie należy do prostych rzeczy. Należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora, aby być z niego zadowolonym. Liczymy, że po przeczytaniu tego artykułu, uda ci się wybrać odpowiedni monitor znacznie prościej.