mediator

Kim jest mediator i jak go znaleźć?

Do rozstrzygnięcia niektórych sporów może przydać się osoba, która pomoże rozwiązać konflikt lub ustalić kompromis pomiędzy ludźmi, których połączyło jakieś wydarzenie. Idealną człowiekiem do tego będzie mediator, który ma doświadczenie w rozstrzyganiu takich sporów i udawało mu się kończyć mediację sukcesem. Wiele osób może się zastanawiać mediator kto może być nim i spróbować doprowadzić do porozumienia. Dobrymi osobami do tego typu zadań są adwokaci, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, aby takie mediacje przeprowadzić. 

Kim jest mediator i dokładnie, na czym polega jego praca?

Podstawowym obowiązkiem mediatora jest doprowadzenie do porozumienia pomiędzy stronami, które nie potrafią ze sobą dogadać się, a w jakiś sposób spór trzeba rozstrzygnąć. Bardzo często lepiej jest dogadać się niż iść z jakąś prawą do sądu i narażać się na dodatkowe koszty. Mediacje są często stosowane w przypadku rozwodów, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii podziału majątku lub opieki na dziećmi. Wtedy jeszcze przed rozprawą warto zatrudnić adwokata Zgierz, który spróbuje w jakiś sposób uzyskać ugodę pomiędzy osobami, które chcą się rozwieść. Warto zatrudnić prawnika do tego typu negocjacji, gdy jakieś trony nie potrafią się porozumieć w sprawie podziału majątku po rodzicach i może on sprawić, że nie będzie trzeba rozstrzygać tych kwestii w czasie długiej sprawy sądowej, która może toczyć się latami. Nieraz taki negocjator musi się spotkać kilka razy z osobami zainteresowanymi zakończeniem kłótni. Dochodząc do porozumienia w czasie takiego spotkania nie będziemy musieli płacić prawnikowi za długą współpracę w czasie procesu. Gdy już dojdzie do uzgodnienia warunków umowy to adwokat zawsze przygotowuje odpowiednie pisma potwierdzające wszystkie ustalone kwestie. Lepiej szukać takich osób wśród prawników, ponieważ mają oni spore doświadczenie w ich prowadzeniu i nieraz potrafią naprawdę sporo zdziałać, aby zainteresowane osoby były zadowolone z przebiegu tych mediacji. 

Jakie cechy powinien mieć dobry mediator?

Wiedząc już kto to jest mediator można dowiedzieć się jakie cechy charakteru powinien on mieć, aby zakończyć dany spór. Przede wszystkim musi on umieć słuchać ludzi i pomagać przedstawić rację obu stron, aby ludzie skonfliktowani zobaczyli, że trochę racji mają obie strony. Na pewno osoba pracująca jako mediator powinna okazywać szacunek innym, ale też powinna być empatyczna. Nie powinno jej brakować cierpliwości, ponieważ argumenty podawane przez osoby zaangażowane w spór mogą być trudne do obalenia i pokazania im, że źle sądzą. Przy tym musi być to człowiek wytrwały, ponieważ takie mediacje mogą trwać przez wiele dni i może być dużo zwrotów akcji, dlatego mediator powinien być elastyczny i potrafić się szybko odnaleźć w nowej sytuacji.  Musi być on oczywiście uczciwy i do tego powinien okazywać szacunek każdemu człowiekowi. Musi on też na bieżąco umieć podać możliwości rozwiązania konfliktu obu stronom i nie powinien obstawać za żadną osobą, która uczestniczy w sporze.