mieszkanie

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego mieszkania są drzwi wewnętrzne. Ich podstawowym zadaniem jest oddzielanie poszczególnych pomieszczeń. Duża ilość produktów dostępnych w sprzedaży sprawia, że znalezienie modelu dopasowanego do własnych potrzeb i oczekiwań nie jest łatwe. Warto więc dowiedzieć się, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych.

Przegląd dostępnych konstrukcji

Od lat dużą popularnością wśród klientów cieszą się tradycyjne drzwi rozwierane. Producenci w swej ofercie mają konstrukcje jedno bądź dwuskrzydłowe zamykane z lewej lub prawej strony. Skrzydło drzwiowe zawieszane jest na dwóch lub trzech zawiasach. Jego szerokość jest uzależniona od rozmiaru otworu drzwiowego. Standardowa szerokość wynosi od 60 cm do 100 cm. Tego rodzaju konstrukcje wymagają dużo miejsca, dlatego sprawdzają się głównie w większych mieszkaniach. Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku, które jest stosunkowo małe i ciasne? Alternatywą dla tradycyjnych modeli są konstrukcje składane. W sprzedaży dostępne są drzwi łamane bądź harmonijkowe, różniące się między sobą ilością segmentów. Takie modele zajmują zdecydowanie mniej miejsca, jednak zmniejszają średnicę otworu drzwiowego. Trzecią grupę stanowią konstrukcje przesuwne, w których skrzydło porusza się na specjalnie przygotowanej szynie. Zastosowanie prowadnicy i kółek pozwala na płynne otwieranie i zamykanie. Drzwi przesuwne cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie wymagają dużo miejsca, a dodatkowo nadają wnętrzom lekkości i nowoczesności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi?

Jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych do mieszkania jest ich wygląd zewnętrzny. Producenci stolarki drzwiowej mają szeroki wybór kolorów oraz wzorów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się konstrukcje w kolorze szarym. Jakie drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku najlepiej wybrać? Jeżeli mieszkanie jest stosunkowo małe, zaleca się kupowanie modeli w jaśniejszych kolorach. Naturalne, jasne barwy optycznie powiększają wnętrza, dzięki czemu wydają się one większe, niż są w rzeczywistości. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w pomieszczeniach stosunkowo ciemnych, gdzie ilość światła słonecznego jest ograniczona. Wpływ na ostateczny wygląd drzwi ma także ilość i rodzaj zastosowanych przeszkleń.

W zależności od preferencji można zadecydować się na drzwi pełne, które zapewniają największą ciszę i intymność. Drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku powinny być nie tylko efektowne, ale i funkcjonalne. Przed dokonaniem zakupu warto zapytać sprzedawcę o to, czy skutecznie tłumią dźwięki oraz rodzaj zastosowanego zamka. Nie należy zapominać, że konstrukcje łazienkowe znacząco różnią się od tych znajdujących się w pokojach. Odpowiednio dobrany model powinien być wyposażony w podcięcie lub otwory wentylacyjne w dolnej części, umożliwiające odprowadzanie wilgoci z wnętrza łazienki. 

Rodzaj zastosowanych materiałów

Istotnym kryterium wpływającym na decyzje kupujących jest cena. Należy mieć świadomość, że zazwyczaj najtańsze produkty wykonane są z materiałów niskiej jakości, co przekłada się na ich trwałość. Zaleca się korzystanie z produktów zaliczanych do klasy średniej lub premium, które wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Osoby szukające dobrych jakościowo drzwi do mieszkania mogą odwiedzić stronę https://www.drzwi-dabs.pl/oferta/drzwi-wejsciowe/drzwi-wejsciowe-do-mieszkania/.

Można na niej znaleźć zarówno modele wewnętrzne, jak i wejściowe. Jeśli chodzi o sposób wykończenia, w sprzedaży dostępne są produkty lakierowane oraz pokryte okleiną. W ostatnim czasie chętnie wybierane przez klientów są laminaty CPL i HPL, które zapewniają zwiększoną odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Modele drzwi pokryte dodatkowo folią PCV są odporne na działanie wilgoci i mogą być stosowane w kuchniach lub łazienkach. Drzwi wewnętrzne w istotny sposób wpływają na wygląd mieszkania, dlatego warto poświęcić nieco czasu na ich wybór.