Jakie zioła są dobre na trzustkę?
Trzustka to bardzo ważny narząd, odpowiedzialny między innymi za produkcję insuliny oraz glukagonu. Niestety, nie służą mu uboga w składniki odżywcze dieta, używki oraz brak ruchu. W profilaktyce rozmaitych schorzeń trzustki pomóc mogą Ci oczywiście zmiana nawyków, ale również rośliny. Dobrze byłoby zatem, gdybyś dowiedział się, jakie zioła pić na trzustkę, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
Szałwia oraz glistnik jaskółcze ziele
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie zioła na trzustkę będą pomocne, możesz być zaskoczony. Jednym z nich jest bowiem szałwia, kojarzona przede wszystkim ze wspieraniem pracy strun głosowych. Okazuje się, że po to wyjątkowe i aromatyczne ziele warto sięgać nie tylko w okresie przeziębienia czy zapalenia gardła.
Szałwia działa ochronnie na trzustkę, dlatego jej picie poleca się przede wszystkim po ciężkostrawnych posiłkach. Poza tym ziele to wykazuje właściwości przeciwzapalne, co również jest istotne z punktu widzenia profilaktyki chorób tego narządu.
Jeśli zależy Ci na wsparciu pracy trzustki, powinieneś zainteresować się także glistnikiem jaskółcze ziele. Roślina ta wykazuje działanie odtruwające. Pomaga zatem oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn, które szkodzą nie tylko trzustce, ale i innym ważnym narządom wewnętrznym. Za dobroczynne właściwości glistnika odpowiadają przede wszystkim zawarte w nim cenne związki. Mowa tu w głównej mierze o kwasach tłuszczowych, alkaloidach, a także o flawonoidach.
Rozmaryn i nagietek lekarski
W prawidłowym funkcjonowaniu trzustki pomóc może Ci również rozmaryn. Ziele to charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, a także silnie oczyszczającym. Pomaga usuwać toksyny nagromadzone w trzustce, a także usprawnia procesy trawienne.
Swoją uwagą powinieneś obdarzyć również nagietek lekarski. Ta niepozorna roślina o pomarańczowych płatkach zwiększa wydzielanie soków trawiennych, co przydaje się przede wszystkim po obfitych posiłkach. Nagietek pomaga również w pozbyciu się dolegliwości bólowych, ze względu na swoje rozkurczowe działanie. Ziele to ma także właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.
Ziele mniszka lekarskiego
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie zioła są dobre na trzustkę, powinieneś poznać także mniszek lekarski. Zapewne kojarzysz charakterystyczny wygląd roślin, które pojawiają się na polskich łąkach przede wszystkim w maju. Okazuje się, że ten gatunek ma nie tylko walory dekoracyjne.
Mniszek to prawdziwa skarbnica inuliny, która korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową. Poza tym roślina ta ma właściwości odtruwające, co przydaje się w walce z toksynami. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz z nimi kontaktu, najprawdopodobniej się mylisz. Mogą być bowiem obecne nie tylko w powietrzu, ale również w niemytych owocach czy warzywach. Dobrze byłoby zatem pomóc organizmowi w ich eliminacji.
Jak pić zioła i kiedy można spodziewać się rezultatów?
Aby zioła na trzustkę mogły skutecznie zadziałać, muszą być stosowane w sposób regularny. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest codzienne ich picie. Niekiedy wystarczy już jedna filiżanka naparu dziennie, ale czasami trzeba się pokusić o dwie. Wszystko zależy od gatunku ziela, po które sięgasz.
Ważne jest to, aby zioła pochodziły z dobrego źródła. Warto byłoby zatem udać się do zielarni lub samodzielnie zebrać rośliny. Nie decyduj się jednak na drugą z opcji, jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy na temat rozpoznawania poszczególnych gatunków.
Co ciekawe, czasami najlepsze efekty przynosi picie mieszanek kilku ziół. Musisz jednak upewnić się co do tego, że nie ma przeciwwskazań do korzystania z nich. Jeżeli towarzyszą Ci wątpliwości, dobrze będzie, jeśli stosowanie ziół skonsultujesz ze swoim lekarzem lub z farmaceutą. Jest to szczególnie istotne, gdy chorujesz na coś przewlekle bądź zażywasz leki. Niektóre rośliny mogą bowiem wchodzić z nimi w interakcje – osłabiać albo wzmacniać ich działanie. Uzbrój się również w cierpliwość, bo efekty stosowania ziół nie będą widoczne od razu, a dopiero po jakimś czasie.