dokumenty

Kiedy można spodziewać się kontroli podatkowej?

Prowadzenie działalności wiąże się nie tylko z wieloma obowiązkami, ale również należy liczyć się ze szczegółową kontrolą ze strony urzędników. Dlatego należy dopełniać wszelkich formalności, ponieważ wizyta pracowników Urzędu Skarbowego może nastąpić praktycznie w każdym momencie.

Kiedy można spodziewać się kontroli podatkowej?

Urząd Skarbowy może zdecydować się na przeprowadzenie kontroli podatkowej w dowolnej chwili. Zazwyczaj kontrole zdarzają się w krótkim czasie po rozpoczęciu działalności, jednak niekoniecznie tak będzie. Okazuje się, że jednym z najpopularniejszych powodów, w związku z którymi urzędnicy postanawiają skontrolować biznes, jest wystąpienie przez właściciela o zwrot podatku VAT.

Co więcej, większą uwagę ze strony skarbówki przykuwa również przedsiębiorstwo, które od kilku miesięcy generuje wyłącznie straty. W sytuacji, kiedy firma nie osiąga zysków, jej działanie podlega wielu wątpliwościom. Oczywiście wspominany powód zwykle nie dotyczy dopiero uruchomionych firm, a takich, które są na rynku od dłuższego czasu i problemy z ich funkcjonowaniem powtarzają się drugi lub trzeci raz.

Kolejną sytuacją, która może zwiększyć czujność ze strony urzędników, są małe dochody oraz bardzo duże wydatki. Jeśli firma działa na rynku od pewnego czasu i nie generuje dużych dochodów, jednak spore wydatki, to wątpliwości budzi pytanie, skąd przedsiębiorca ma pieniądze na zakup towaru. W przypadku, w którym właściciel firmy nie pracuje dodatkowo w żadnej firmie, mogą pojawić się wahania związane z uczciwością podejmowanych przez niego kroków.

Kontrola podatkowa – czym jest? Objaśnienie zagadnienia

Kontrola podatkowa jest dokładnym sprawdzeniem, czy podlegające jej osoby rzetelnie wywiązują się z obowiązków, jakie wynikają z prawa podatkowego. Kontrolowanymi osobami mogą być zarówno podatnicy, jak i płatnicy, następcy prawni czy inkasenci. Kontrolę podatkową przeprowadzają tak zwane organy podatkowe pierwszej instancji, które działają z urzędu.

Księgowy Poznań – dlaczego warto podjąć współpracę?

Zaufany księgowy Poznań jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy. Prowadzenie własnej firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością, załatwianiem wielu formalności oraz radzeniem sobie z szeregiem czasochłonnych i stresujących zadań. Część z nich warto powierzyć w ręce profesjonalistów, którzy mają bogatą wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności, pozwalające na sprawne radzenie sobie z istotnymi kwestiami. Jedną z takich kwestii jest księgowość, której oddelegowanie wiąże się z wieloma korzyściami.

Przede wszystkim dzięki podjęciu współpracy z księgowym w Poznaniu można skupić się na głównej działalności swojej firmy, zamiast poświęcać czas na aspekty, o których masz niewielką wiedzę. To również większa wygoda dla przedsiębiorcy i zapewnienie sobie spokoju, który trudno byłoby uzyskać, prowadząc księgi rachunkowe na własną rękę. Skorzystanie z usług księgowego w Poznaniu zapewnia wszelką odpowiedzialność za błędy po jego stronie, a przed błędami tego rodzaju chroni Cię polisa ubezpieczeniowa.