Jaka jest różnica między prawnikiem a adwokatem?
Prawo bywa bardzo zawiłe i skomplikowane – szczególnie wtedy, kiedy nie zajmujemy się nim na co dzień. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której znajomość obowiązujących przepisów oraz ich rozumienie będzie nam bardzo potrzebne. W takich chwilach nieoceniona może okazać się pomoc specjalisty, który w kwestiach prawnych różnego rodzaju obraca się każdego dnia. Mowa tutaj oczywiście o wszelkiej maści prawnikach i adwokatach. Wielu osobom wydaje się, że można używać tych terminów naprzemiennie, ponieważ oznaczają dokładnie to samo, jednak nie jest to prawdą. Obowiązki oraz możliwości prawnika są inne od tych, które dotyczą adwokatów. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie są różnice pomiędzy adwokatem (Wołów) oraz prawnikiem, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu.
Czym zajmuje się prawnik?
Prawnikiem nazywamy osobę, która posiada tytuł magistra nauk prawnych, będący rezultatem pięcioletnich studiach wyższych. Po opuszczeniu murów uczelni prawnicy mają bardzo szerokie spektrum rozwoju kariery, co jest bezpośrednio związane z możliwościami i uprawnieniami, jakie daje im wspomniany wyżej tytuł. Zaliczamy do nich m.in. świadczenie usług z zakresu porad prawnych czy sporządzanie pism sądowych i nie tylko. Co więcej – na samych studiach edukacja prawnika nie musi się kończyć. Może on kontynuować swój rozwój poprzez aplikacje trwającą kilka lat, dzięki której będzie on mógł zyskać prawo do wykonywania zawodu prokuratora, adwokata czy komornika.
Czym zajmuje się adwokat (Wołów)?
Prawo do wykonywania zawodu adwokata otrzymuje prawnik, który ukończy aplikację adwokacką z oceną pozytywną. Dzięki zdobyciu takich uprawnień osoba, która je posiada, może m.in. reprezentować interesy swojego klienta przed sądem w sprawach karnych i nie tylko. Oprócz tego posiada on również takie same uprawnienia co radca prawny oraz jest wpisany do specjalnego rejestru adwokatów, który prowadzony jest przez Okręgową Izbę Adwokacką.
Jakie są różnice między adwokatem a prawnikiem?
Jak więc widać wyraźnie po krótkim opisaniu tego, czym zajmują się obie profesje – całkiem mocno różnią się one między sobą. Pierwsza różnica występuje już na etapie edukacji – prawnikiem zostaje osoba świeżo po studiach i każdy, kto pragnie objąć wyższe stanowisko w strukturach instytucji prawnych lub uzyskać większe uprawnienia musi w pierwszej kolejności uzyskać dyplom uczelni wyższej. Po drugie – zakres uprawnień. Oczywiste jest, że adwokat, który musi wpierw przejść przez cały proces aplikacji, będzie miał większe uprawnienia i możliwości niż osoba, która skończyła wyłącznie studia prawnicze i nie kontynuowała nauki ani nie inwestowała w rozwój.
Jeśli potrzebujesz, aby profesjonalista sporządził dla Ciebie pismo do sądu to potrzebna Ci porada prawna – powinieneś skontaktować się z prawnikiem (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomógł Ci w tym również adwokat – posiada w końcu takie same uprawnienia). Jeżeli natomiast chcesz, aby profesjonalista reprezentował Cię przed sądem, to koniecznie musisz wybrać adwokata – prawnik bez skończonej aplikacji nie ma do tego uprawnień, a więc nie będzie mógł Ci pomóc.