mieszkanie

Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

Klasyczny styl mieszkania jest uważany za ostoję elegancji, ładu i porządku. Ponadczasowa, oryginalna klasyka od lat inspiruje miłośników nieszablonowych aranżacji, pragnących odnaleźć spokój oraz harmonię w swoich wnętrzach. Choć często mylona jest z pałacowym wystrojem, pozostaje całkowicie pozbawiona blasku. W przeciwieństwie do pięknie zdobionej aranżacji prosto z królewskiego dworu, nie spotkasz tu przytłaczającego efektu mnogości ozdób czy dekoracyjnych dodatków. W klasycznym domu wszystko jest wyważone i starannie zaplanowane, co sprawia, że pokoje są przestronne, jasne i witają gości przytulną atmosferą.

Wiele inspiracji pochodzi z poprzednich epok, co oczywiście nie oznacza, że brakuje nowoczesnych akcentów, które dopełnią każdą aranżację. Jeśli zastanawiasz się, co determinuje klasyczny styl, zapewniamy, że nie znajdziesz ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Wyobraź sobie szykowne wnętrze. Wszystko, o czym myślisz, z pewnością znajdzie swoje miejsce w tym ponadczasowym trendzie. Dzisiaj postaramy się nakreślić kilka zasad, które poprowadzą Cię na drodze do elegancji i sprawią, że Twój dom stanie się ostoją klasycznych rozwiązań Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym? Na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji?

Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

Warto zwrócić uwagę na elementy architektury antycznej – kolumny, gzymsy, łuki, elewacje i stiuki. Ważne są również dekoracyjne detale oraz ozdoby związane z imperiami rzymskim czy greckim. Mowa tu o girlandach, tarczach, orłach, liściach laurowych lub dębowych, a także sztandarach krzyżowych. Ważne są również przestrzeń i wysokość pomieszczenia. Styl klasyczny kojarzy się przede wszystkim z dużymi, wypełnionymi światłem powierzchniami, tworzonymi na prostokątnych płaszczyznach. Cechami charakterystycznymi dla klasycznego mieszkania są płaskie dachy, kamienne kominki i duże okna.

Styl klasyczny, mieszkanie – kolory i materiały

Klasyczny styl znajduje również odzwierciedlenie w doborze stonowanych kolorów do wnętrza – brązu, beżu, kremu, ale także bieli czy szarości – co sprawdza się głównie na ścianach i meblach. W przypadku tkanin gama kolorystyczna poszerza się o niebieski, turkusowy oraz zielony. Zamiast tego złoto wraz ze srebrem są używane w niewielkich ilościach, aby uniknąć efektu zbliżonego do taniego bazaru.

Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym wybierz naturalne, mocne, wysokiej jakości materiały, takie jak szlachetne drewno, kamienie, perskie dywany czy skóra. Dawniej meble wykonywano z satyny, orzecha lub mahoniu. Stosowano również dąb, który nadawał im wyrazistości. Urządzając mieszkanie w stylu klasycznym, koniecznie wykorzystaj narożniki – brązowe lub beżowe idealnie wkomponują się w ogólny zamysł.

 

Meble klasyczne – co musisz wiedzieć?

Nawiązując do stylu klasycznego, meble utrzymane są w kolorystyce zbliżonej do ścian i podłóg. Dominują tu różne wersje beżu czy brązu. Różnica między poszczególnymi meblami tapicerowanymi polega na tym, że faktura materiału powinna być ciekawa, a czasem nawet intrygująca. Oryginalne tkanie lub tłoczenie to cechy, które doskonale łączą się ze stonowanym klimatem. Wygodne i miękkie w dotyku tkaniny tworzą wrażenie ciepła, komfortu, o co w tym wszystkim chodzi.

Komody, stoły i szafki powinny mieć klasyczną formę bez nachalnych zdobień, a zarazem na myśl przywoływać nowoczesność. Jesteśmy przecież w XXI wieku, a różnorodność materiałów czy konstrukcji może być nieskończona. Subtelne elementy dekoracyjne, szklane wstawki i lśniące lustra dodają wyrafinowanej elegancji. W aranżacji wnętrz zdominowanej przez proste formy można pozwolić sobie na element lub dwa, które są zdecydowanie śmielsze. Na przykład kryształowy żyrandol będzie wyglądać niesamowicie w tak pięknie urządzonym salonie. Trzeba jednak pamiętać, że to wystarczający luksus.

Pokój pełen dodatków traci swój klasyczny, elegancki charakter. Choć stara prawda mówi, że “dzieło jest ukoronowane detalami”, istnieje jeszcze inne powiedzenie, o którym trzeba pamiętać – “mniej znaczy więcej”. Klasycznie urządzone wnętrza nigdy nie wychodzą z mody. W końcu klasyka to harmonia i umiar. Przy wyborze mebli oraz detali warto kierować się prostotą w połączeniu z jakością – taki duet zawsze mówi sam za siebie.