strona internetowa

Jak stworzyć własną stronę internetową?

Wielu z nas myśli o stworzeniu własnej strony internetowej. Głównie dlatego, że jest ona wizytówką marki i opowiada o niej. Takie osoby jak freelancerzy czy drobni przedsiębiorcy potrzebują swojej strony. Właściciele dużych korporacji korzystają z usług innych firm, które specjalizują się w tworzeniu stron, lub same zatrudniają programistów. Jednak jeśli prowadzisz mniejszy biznes, oszczędzasz pieniądze, albo dopiero co otworzyłeś działalność, to prawdopodobnie stoisz przed pytaniem — jak stworzyć własną stronę internetową samemu?

Tworzenie własnej strony internetowej — jak ma wyglądać?

Po pierwsze należy zadać pytanie, jak bardzo rozbudowana ma być struktura strony internetowej. Jeśli ma to być wizytówka firmy, z podstawowymi informacjami o niej, jedną, dwoma czy trzema podstronami to znaczy, że nie będzie to bardzo skomplikowany projekt. 

Z kolei kiedy ma być to rozbudowany sklep internetowy z różnymi możliwościami płatności, lub blog, na którym będzie możliwość tworzenia dyskusji między internautami, to znaczy, że będzie to zadanie znacznie trudniejsze do stworzenia i zarządzania.

Podsumowując, im mniejsza i prostsza własna strona internetowa, tym łatwiej będzie ją stworzyć samemu. Z drugiej strony ze skomplikowanymi projektami będzie więcej problemu, co nie znaczy, że nie można ich zrobić samodzielnie.

Jak założyć własną stronę internetową? Czy trzeba mieć doświadczenie?

Doświadczenie w tworzeniu stron internetowych będzie przydatne. Jeśli jesteś osobą nieobeznaną w tym temacie, to lepiej zlecić to zdanie specjaliście. Z drugiej strony osoby bez żadnego doświadczenia w zakładaniu stron internetowych, ale potrafiące obsługiwać komputer i poruszać się w sieci, mogą spróbować wykonać stronę samodzielnie. Wystarczy zdobycie podstawowej wiedzy i upór w dążeniu do celu. 

Nauka wymaga czasu i musisz mieć go choć trochę, żeby najpierw stworzyć stronę, a potem ją dostosować i zoptymalizować. Jeśli nie dysponujesz wolnym czasem, lepiej zlecić to freelancerowi, który szybko wykona projekt, z którego będziesz zadowolony. Nie zawsze trzeba udać się do dużej agencji.

Czego będziesz potrzebował oprócz czasu do stworzenia swojej pierwszej strony internetowej?

To zależy, na co się zdecydujesz. Jeśli zdecydujesz się postawić stronę w kreatorze stron internetowych, to nie zapłacisz za domenę ani hosting. Musisz pamiętać, że w takim przypadku najczęściej domena Twojej strony internetowej będzie subdomeną kreatora. Czy to ma znaczenie? Dla niektórych tak. Dlatego, jeśli chcesz posiadać własną domenę, to będzie ją trzeba wykupić u tego kreatora, co wiąże się z pewnym kosztem.

Możesz też wykupić domenę i hosting, jeśli chcesz skorzystać z bardzo popularnego WordPressa do stworzenia swojej strony. Domena zawiera nazwę strony oraz rozszerzenie, np. com, a hosting to miejsce, gdzie będą wszystkie niezbędne pliki tekstowe, graficzne, muzyczne itp. niezbędne do prawidłowego jej działania. Zazwyczaj opłaty za pierwszy rok posiadania jakiejś domeny i hostingu są bardzo niskie, po to, aby skusić nas do wybrania właśnie danej firmy. Później rosną i to znacznie. Dlatego wybierając odpowiednią firmę, zwróć uwagę, jakie są opłaty po upływie roku.

Mam domenę, mam hosting — co dalej?

Następnie pozostaje zbudować swoją stronę. Można to zrobić, wykorzystując wspomniane narzędzie — WordPress. W Internecie znajdziesz mnóstwo poradników i informacji zarówno w formie poradników blogowych, jak i filmów, dzięki którym dowiesz się, jak postawić stronę. Jeżeli nie masz problemu z obsługą komputera, to z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Jeżeli potrafisz również przygotować jakąś atrakcyjną grafikę, masz zmysł w doborze kolorów, to przy wykorzystaniu istniejących szablonów WordPress możesz stworzyć coś naprawdę wartościowego. 

WordPress jest bogaty w szablony, wtyczki, dlatego nie tylko umożliwi stworzenie strony, ale również pomoże w jej wypozycjonowaniu w wyszukiwarce. Pozycjonowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów dotyczących wyszukiwania informacji w Internecie. To dzięki optymalizacji stron pod wyszukiwarki będziesz widoczny na górze listy wyników w przeglądarce.