Jak umyć szyby balkonowe bez zacieków? Porady

Mycie okien to czynność, która nie podoba się wielu osobom. W tym celu używamy wielu chemikaliów, które często są bardzo szkodliwe dla zdrowia. A jeśli zastąpisz je domowymi metodami? Dowiedzenie się, jak myć okna i przekonać się, jak czyścić okna ekologicznymi metodami. Jeśli szukasz porady i opinii, możesz również zapoznać się z artykułem na temat zalecanych środków czyszczących.

Czego najlepiej użyć do mycia?

Czyszczenie szyby okiennej wymaga uzyskania odpowiednich akcesoriów. Obecnie najbardziej polecana jest ściereczka z mikrofibry. Wykonane są z miękkich włókien, które z łatwością zbierają brud z czyszczonych powierzchni. Dzięki długiemu włosiu szybko zbierają wilgoć, nie pozostawiając smug ani plam. Ściereczka z mikrofibry jest niezbędna, jeśli chcesz skutecznie czyścić okna i jednocześnie dbać o ich połysk. Gumowe skrobaczki do okien mogą być również używane do czyszczenia szyb okiennych. Możesz również użyć nowoczesnego odkurzacza do okien. Warto jednak pamiętać, że efekt końcowy zależy od jakości płynu, ponieważ nie każde czyste szkło jest równie dobre.

Top sposoby

Najpopularniejszym sposobem na utrzymanie okien bez smug jest użycie środka do czyszczenia szyb i opcjonalnie: ręczników papierowych, ściereczki lub gumowej skrobaczki do szyb. Możesz także użyć nowoczesnego płynu do mycia szyb i szklanych powierzchni. Wystarczy dokładnie przetrzeć okna. Jednak efekt końcowy zależy od jakości płynu i nie każde szkło czyści się równie dobrze, warto o tym pamiętać. Zamiast kupować płyny do mycia okien, możesz użyć detergentu dostępnego w każdym domu. Rozpuść niewielką ilość w misce z ciepłą wodą i wytrzyj szybę na mokro, a następnie wysusz. Nie ma smug na szybach dzięki dokładnemu wytarciu na sucho. Ekologiczne podejście dla osób, które nie lubią używać chemii gospodarczej – ściereczka z mikrofibry i miska na wodę. Dzięki swojej unikalnej strukturze mikrofibra poradzi sobie z najbardziej uporczywym brudem i tłuszczem bez środków czyszczących, które czasami pojawiają się na oknach. Podobnie jak w przypadku prania detergentem w płynie, tutaj są dwa etapy – czyszczenie na mokro i wycieranie na sucho.

Myjka do mycia okien

Popularnymi akcesoriami do mycia okien są pralki automatyczne. W tym przypadku istnieją dwa rodzaje sprzętu. Jeden z nich posiada funkcję spryskiwania powierzchni specjalnym płynem oraz usuwania brudnego płynu z szyb za pomocą tzw. skrobaka. Drugi to myjka parowa, która wykorzystuje ciepłą parę wodną, aby doskonale radzić sobie z brudem i jego usuwaniem. Które rozwiązanie jest lepsze zarówno pod względem skuteczności, jak i ceny? Jeśli chodzi o koszt zakupu sprzętu ułatwiającego mycie okien, ceny w obu przypadkach są bardzo zbliżone. Co więcej, za 300-400 zł można kupić bardzo dobry sprzęt znanych marek. A co z efektywnością? Jak można się domyślić, bardziej praktyczna jest pralka z funkcją gorącej pary. Ich największą zaletą jest to, że nie pozostawiają smug na szybie.

Jakich błędów unikać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, słoneczne i ciepłe dni nie są najlepszym czasem na mycie okien. Promienie słoneczne uderzające w okno nie tylko bezpośrednio wysuszają mokrą szybę, ale mogą również powodować powstawanie smug. Zimne i mroźne dni to też kiepski pomysł, bo oblodzone szyby łatwo uszkodzić, a nawet lekki nacisk na tkaninę rozbije szyby na drobne kawałki, nie mówiąc już o zużytej substancji, po prostu zamarznie na świecie. Najlepsza pogoda to pochmurna pogoda, dzięki której uzyskasz idealnie czyste okna bez smug. Kolejnym błędem jest czyszczenie szyb na sucho i wycieranie na sucho brudu. Wycieranie zabrudzonych powierzchni suchą szmatką może trwale uszkodzić i zarysować szybę. Pamiętaj, że okna są zawsze czyste na mokro. Okna bez smug to połowa sukcesu, a do czyszczenia drewnianych okiennic będziesz także musiał użyć sprawdzonego środka czyszczącego. Źle dobrany środek czyszczący może spowodować nieodwracalne uszkodzenia drewna, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przetarcie żaluzji roztworem wody i octu.