dezynfekcja

Dlaczego dezynfekcja ma tak duże znaczenie?

Jeśli chodzi o dezynfekcję – co to właściwie jest? To przede wszystkim niezwykle istotny aspekt profilaktyki zakażeń we wszelkich pomieszczeniach. Mowa tu nie tylko o placówkach zdrowotnych, ale także budynkach użyteczności prywatnej. Wiąże się to z podjęciem odpowiednich praktyk, aby oczyścić w odpowiedni sposób przestrzenie użytkowe.

W czasach pandemicznych niemal każda osoba spotyka się z ryzykiem zakażenia. Mogą to też być przedmioty codziennego użytku, jak klamki albo artykuły higieniczne. Warto działać prewencyjnie i nie narażać układu odpornościowego na ewentualne infekcje. Poza samym personelem sprzątającym w budynkach, gdzie przewija się dużo osób, używa się specjalnych oczyszczaczy powietrza, które dzięki zastosowanej technologii ograniczają liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych. Redukcji ulega liczba wirusów, bakterii, grzybów i wszelkich innych patogenów występujących w powietrzu. Można zaopatrzyć się w profesjonalny system dezynfekcji powietrza na stronie https://activtekmedica.pl/technologia/.

Ogólnymi ogniskami infekcji często są gabinety lekarskie oraz szpitale. Znajduje się tam dużo chorych osób oraz sprzętu, który miał styczność z płynem ustrojowym pacjentów. Zetknięcie się z zakażoną krwią lub przyrządem może u człowieka wywołać poważne zainfekowanie różnymi chorobami. Przykładowo będzie to wirusowe zapalenie wątroby albo HIV. Dlatego ważne jest dbanie o sterylność narzędzi.

Dezynfekcja w miejscach szczególnie narażonych

Miejsce, gdzie występują ludzie, narażone jest na pojawienie się niebezpiecznych patogenów. Dlatego każda przestrzeń powinna być odkażana. Budynki mieszkalne oraz domy ze względu na mniejszą liczbę osób przewijających się przez nie są pod tym względem bezpieczniejsze. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z dezynfekcji tego typu miejsc.

Najbardziej narażone na pojawienie się patogenów są budynki przestrzeni publicznej, jak urzędy, sądy i tym podobne. Wspomniane szpitale oraz przychodnie to także siedliska chorób. Należy je szczególnie starannie dezynfekować. Z tych powodów wynajmowane są często profesjonalne agencje zajmujące się sprzątaniem takich przestrzeni.

Głównymi czynnikami zakażenia w placówkach szpitalnych mogą być mikroorganizmy, takie jak bakterie, grzyby, wirusy i spory. Zwykle drogą szerzenia się takich zakażeń jest bezpośredni kontakt z patogenem, na przykład za pomocą dotknięcia dłoni członka personelu lub poprzez zakażony sprzęt. Inne drogi stanowią ta kropelkowa oraz zanieczyszczone nośniki – głównie mowa o krwi, płynach i pokarmie. Roznoszeniu tego rodzaju czynników sprzyjają nieczyszczona klimatyzacja oraz system wymiany powietrza. Z tych powodów powinny być one systematycznie oczyszczane oraz posiadać specjalne filtry.

Czy opłaca się oczyszczać powietrze w domu?

Jak wcześniej wspomniano, niemal każde miejsce może być źródłem czynników zakaźnych. Właśnie dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne systemy oczyszczające powietrze również w domu. Poza odpowiednią dezynfekcją systemów wymiany i ochładzania powietrza warto podjąć kilka podstawowych praktyk.

Sposoby dezynfekcji to przykładowo zadbanie o to, aby każdy domownik posiadał oddzielne akcesoria higieniczne. Mowa tu o ręcznikach, gąbkach oraz grzebieniach. W dzisiejszych czasach wiele budynków użyteczności publicznej w dalszym ciągu wymaga zakrywania ust i nosa. Zupełnie niedopuszczalne jest, aby kilku domowników korzystało z tej samej maseczki.

Dobrą praktyką jest picie płynów z innych kubków. Nie należy także dzielić się sztućcami. Drogi pokarmowa i kropelkowa stanowi bardzo częste źródło powstawania zakażeń. Na dzień dzisiejszy podstawową praktyką jest również unikanie kontaktu dłoni z twarzą. Jeśli nastąpi konieczność podrapania się czy dotknięcia, dłonie należy zdezynfekować specjalnym płynem lub umyć wodą z mydłem. Dotyczy to również jedzenia posiłków. Spożywanie pokarmów powinno być poprzedzone odpowiednią higienizacją dłoni.

Mycie klamek, podłóg i generalne dbanie o czystość domu z pewnością przełoży się na mniejsze ryzyko zachorowania. Właśnie dlatego pomimo zmniejszonego ryzyka wystąpienia ognisk chorobowych w domach prywatnych należy je dezynfekować oraz dbać o ich czystość.