Jak prać pościel i w ilu stopniach. Sprawdź czy prać należy w 60 czy 90 stopniach!

Nic nie wpływa na komfort snu tak bardzo, jak materac oraz pościel. Przy pościeli należy się zatrzymać, ponieważ zależnie od jej gatunku i rodzaju – sposób prania może się nieznacznie różnić. To ważna kwestia, ponieważ nieprawidłowe wykonywanie tej czynności może przyczynić się do szybkiego niszczenia materiału.

Trzeba wiedzieć, że człowiek spędza około jedną trzecią życia śpiąc, przez co nie można bagatelizować warunków do spania. W przypadku pościeli należy przede wszystkim stawiać na materiały naturalne. Co więcej, cena często idzie w parze z jakością, dlatego kupując pozornie drogą pościel, można cieszyć się jej fabrycznymi właściwościami przez bardzo długi czas – oczywiście, jeżeli będzie się ją odpowiednio prało.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Wiele osób uważa, że 90 stopni Celsjusza to dobra temperatura. Prawda jest zgoła inna – fakt, wysoka temperatura niszczy wszelkiego rodzaju bakterie itd., jednak w przypadku niektórych tkanin może się przyłożyć do ich niszczenia, przez co nawet dobra pościel szybko będzie do wyrzucenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze przeczytanie zaleceń na metce pościeli.

W przypadku pościeli bawełnianej nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka temperatura sprawdzi się najlepiej. Dlaczego? Przede wszystkim, z bawełny wytwarza się całą masę różnych materiałów, zależnie od gatunku np. satynę, flanelę itd.

Satyna – pościel z tego materiału powinno się prać w przedziale 40-60 stopni. Nie powinno się również stosować wybielaczy. Żeby oszczędzić włókna powinno się także zrezygnować z wirowania.

Flanela – flanelowa pościel stworzona jest z włókien bawełnianych, cechuje się miękkością, przez co powinno się prać ją w niewysokiej temperaturze – 40 stopni. Co więcej, koniecznie trzeba dodawać do prania płyn do płukania, a także stosować wyłącznie delikatne detergenty.

Kora – pościel z kory to wybór osób lubiących komfort, ponieważ tego materiału nie trzeba prasować. Najczęściej pierze się ją w maksymalnie 60 stopniach, jednak trzeba zachować uwagę, ponieważ niektóre modele pościeli z tego materiału jako temperaturę maksymalną określają 40 stopni. Warto też zrezygnować z wirowania.

Jedwab – luksusowa pościel wymaga specjalnego traktowania, dlatego nie zaleca się prania jej w temperaturze przekraczającej 30 stopni. Co więcej, w tym przypadku warto zaopatrzyć się w specjalne detergenty przeznaczone do prania właśnie jedwabiu.

Oczywiście bardzo ważnym aspektem przy praniu Naszej pościeli będzie sprawność pralki. Jeśli Nasza nie funkcjonuje już tak jak kiedyś, warto sprawdzić ofertę nowych. Specjalnie na tę okazje przygotowaliśmy dla Ciebie ranking 10 pralek automatycznych na Terdeals.com wraz ze specjalną zniżką dla Naszych czytelników!

One thought on “Jak prać pościel i w ilu stopniach. Sprawdź czy prać należy w 60 czy 90 stopniach!

Comments are closed.