smartfon

Jak namierzyć zgubiony telefon?

Telefony komórkowe są dziś przedłużeniem naszych ciał, pozwalając na korzystanie z tysiąca rozrywek i kontakt z ludźmi z całego świata. Niestety zdarza się, że zgubimy to ważne dla nas urządzenie. Czasem to nasza pomyłka, a czasem zła intencja kradnącego – niezależnie od powodu, warto wtedy wiedzieć, jak namierzyć zgubiony telefon. Przyjrzyjmy się temu dokładnie.

Jak postępować po zgubieniu telefonu?

Strata telefonu łączy się z możliwością używania go przez inną osobę. Jeśli byłyby to jedynie urządzenia multimedialne, nie byłoby to problemem. Dzisiejsze smartfony stanowią jednak o wiele większe znaczenie – są połączone z naszymi kontami bankowymi i zawierają wiele ważnych personalnych danych. Utrata tego jest niezwykle bolesna i może stanowić poważne zagrożenie, jeśli nie zaczniemy szybko działać. Jak postępować?

Na początku oczywiście trzeba jak najszybciej zablokować wszystkie ważne aspekty telefonu. Pierwszym z nich powinna być aplikacja bankowa, szczególnie jeśli nie jest silnie zabezpieczona – na przykład odciskiem palca. Warto zadzwonić na infolinię lub podejść do placówki swojego banku, aby zablokowali dostęp do tejże aplikacji. 

Kolejnym krokiem powinna być blokada numeru, gdyż w innym wypadku łączyć będzie się to z możliwością wykonywania połączeń zagranicznych, które mogą spowodować wielkie koszta. Tu znów należy skontaktować się z danym operatorem, a oni sprawnie zablokują dostęp. 

Wszystko to powinno być zwieńczone zgłoszeniem sprawy na policję. Warto mieć ze sobą dowód tożsamości, jak również dowód zakupu samego telefonu wraz z numerem IMEI. W ten sposób policja będzie mogła zablokować dostęp do telefonu w sieciach polskich. Nie jest to sposób na rozwiązanie wszystkiego, jednak zdecydowanie utrudnia dostęp do telefonu.

Wiedząc już, jak postępować po zgubieniu telefonu, warto teraz dowiedzieć się, jak namierzyć zgubiony telefon komórkowy.

Jak namierzyć telefon?

Wszystko sprowadza się do numeru IMEI, czyli tak zwanego International Mobile Equipment Identity. To nic innego, jak 15-cyfrowy numer, który został przypisany do danego urządzenia. Jest on zazwyczaj wydrukowany w środku telefonu, jak i na opakowaniu po jego zakupie. Jak namierzyć zgubiony telefon po numerze IMEI?

Jeśli pragniemy zrobić to sami, potrzebny będzie drugi telefon i odpowiednia aplikacja. Niestety, bardzo często nie spełniają one swoich zadań, przez co jest to opcja dość niepraktyczna. Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie potrzeby namierzenia telefonu na policji, gdyż posiadają oni specjalistyczne bazy danych, z którymi cały proces będzie dużo sprawniejszy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wciąż przeciętny sposób, który niekoniecznie musi się udać.

Na szczęście są jeszcze inne metody poszukiwań smartfonów. Zgubiony telefon – jak go namierzyć z podziałem na oprogramowanie?

  • Android – tutaj namierzanie jest stosunkowo proste, szczególnie jeśli mamy połączenie z kontem Google w urządzeniu. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, niż zalogować się na stronie Google Find your phone i zacząć poszukiwania. Niestety, opcja ta też ma swoje wady. Taki telefon musiałby być podłączony z internetem i mieć włączoną lokalizację. Doświadczeni złodzieje nie zapomną o takich sprawach.
  • iOS – Apple ma troszkę bardziej zaawansowane możliwości, które sprowadzają się jednak do tej samej zasady, co w Androidach. Tutaj będzie jednak można zadzwonić na swój telefon, gdyż czasem po prostu zagubił się w pobliżu. Można też wysłać wiadomość tekstową do znalazcy, gdyż w ten sposób można czasem przyspieszyć cały proces zwrotu.

A jeśli wszystkie metody nie działają?

Jak można namierzyć zgubiony telefon, na którego wszystkie z podanych sposobów nie zadziałały? Niestety, niewiele można już zrobić. Tutaj trzeba pamiętać o blokadzie wszystkiego, o czym zostało wspomniane – kont bankowych, samego numeru i innych ważnych aplikacji. 

Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy stracić numeru, gdyż operator może zduplikować dany numer na nowej karcie, przez co kontakt prywatny i zawodowy nie powinien ucierpieć.