Jak dbać o stawy? Praktyczne porady

Nie każdy pamięta o tym, żeby otaczać troską swoje stawy. Większości osób o konieczności dbania o nie przypomina najczęściej ból. Dokuczliwa może stać się także opuchlizna. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby Twoje stawy zachowały dobrą kondycję na długie lata, musisz pamiętać o kilku zdrowych nawykach. Przede wszystkim, postaraj się zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Powinieneś także zatroszczyć się o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę oraz o redukcję stresu, który wyjątkowo niekorzystnie wpływa na stan stawów. 

Zdrowe stawy – jak dbać o nie przy pomocy aktywności fizycznej?

Jeśli chcesz mieć zdrowe stawy, jak dbać o nie przy pomocy sportu? To prostsze niż Ci się wydaje! Musisz jedynie pamiętać o systematycznym uprawianiu wybranych przez Ciebie aktywności fizycznych. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie sporty służą stawom. Dobrym pomysłem może okazać się poświęcenie uwagi takim dyscyplinom jak joga, pilates, jazda na rowerze czy aqua aerobik. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w trakcie uprawiania tych aktywności będziesz wykonywał wiele płynnych ruchów. Wyjątkowo korzystnie wpływają one na stan stawów, dbając o ich elastyczność. Efekty nie pojawią się jednak natychmiast, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Staraj się również nie wykonywać gwałtownych ruchów, zwłaszcza na samym początku Twojej przygody z wybraną dyscypliną sportową. Rób także wszystko, aby utrzymać prawidłową masę ciała. Nadprogramowe kilogramy mogą bowiem wyjątkowo niekorzystnie wpływać na Twoje stawy. 

Zatroszcz się o właściwą dietę

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zadbać o stawy, musisz zatroszczyć się o prawidłową dietę. Przede wszystkim, stosuj naturalne suplementy na stawy oraz wyeliminuj z niej niezdrowe produkty, takie jak chociażby żywność bogata w rafinowany cukier. Niewskazana będzie także żywność z dużym dodatkiem rafinowanej soli. Jeśli zależy Ci na zdrowiu Twoich stawów, postaraj się spożywać dużą ilość produktów bogatych w witaminę C, która jest silnym antyoksydantem. Postaw także na żywność bogatą w kwasy Omega-3 oraz Omega-6. Zainteresuj się również kolagenem, który pozytywnie wpływa na elastyczność oraz rzecz jasna na wytrzymałość Twoich stawów. Nie zapominaj o ekspozycji na słońce, aby przyswajać witaminę D. W okresie jesienno-zimowym mniej natomiast na uwadze jej suplementację. Właściwy poziom witaminy słońca także jest Ci niezbędny, jeśli chcesz zachować swoje stawy w dobrej kondycji. Szczególnie niebezpieczne dla stawów są duże niedobory. Co jakiś czas, postaraj się wykonać badanie laboratoryjne krwi, które określi poziom witaminy D w Twoim organizmie. Dzięki temu będziesz wiedział, jaką dawkę suplementu przyjąć i czy jest to w ogóle konieczne. 

Zredukuj stres

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o stawy w sposób kompleksowy, musisz także pamiętać o redukcji stresu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak destrukcyjne jest dla stawów nadmierne napięcie emocjonalne, a szkoda. Stres jest bowiem odpowiedzialny za rozwój wielu chorób o charakterze autoimmunologicznym. Jedną z takich chorób jest zaś reumatoidalne zapalenie stawów. Jeżeli chcesz więc zmniejszyć ryzyko rozwoju tej uciążliwej choroby, postaraj się zmniejszyć niszczący wpływ stresu na swoje życie. Zwróć baczną uwagę na techniki relaksacyjne, a także na jogę czy medytację. Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z codziennością, skorzystaj z pomocy doświadczonego psychologa. 

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Ważne jest nie tylko to, aby wiedzieć, jak dbać o stawy, ale również i to, aby mieć świadomość tego jak reagować na dolegliwości z nimi związane. Jeśli więc obserwujesz u siebie bóle i opuchliznę stawów, koniecznie udaj się do lekarza. W pierwszej kolejności możesz odwiedzić gabinet lekarza rodzinnego, który w razie konieczności pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Pomóc mogą Ci także regularne wizyty u fizjoterapeuty. Dzięki nim dowiesz się, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia wzmacniające stawy. Jeśli będziesz wystarczająco cierpliwy i zaangażowany, na pewno uda Ci się pokonać dręczące Cię dolegliwości.