prezent

Jak ładnie zapakować prezent? Praktyczne porady

Zastanawiasz się nad tym, jak ładnie zapakować prezent, żeby zrobić wrażenie na obdarowywanej osobie? Pakowanie prezentów wymaga trochę praktyki. Istnieje kilka sposobów na natychmiastowe poprawienie umiejętności pakowania, bez konieczności udziału w specjalnych kursach. W tym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące materiałów, technik oraz specjalnych wykończeń – i już możesz mieć pewność, że Twoje prezenty będą wyglądać lepiej niż kiedykolwiek w życiu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wybieraniu papieru do pakowania, wykonywaniu właściwej techniki, ozdabianiu prezentów i nie tylko.

Jak ładnie zapakować prezent?

Podobnie jak w przypadku każdego rękodzieła, stworzenie pięknego prezentu będzie łatwiejsze, jeśli zaczniesz od materiałów wysokiej jakości. Wybierz rolkę papieru do pakowania o średniej gramaturze – wybierając papier do pakowania, szukaj czegoś dokładnie pośrodku pod względem gramatury. Zbyt gruby i trudno będzie go złożyć na rogach; zbyt cienki i prawdopodobnie się rozerwie. I chociaż błyszczący papier do pakowania może przyciągać wzrok, zalecamy pominięcie go, ponieważ taśma niezbyt dobrze do niego przylega. Kiedy już uzbroisz się w papier do pakowania, nożyczki, wstążkę i taśmę, czas zabrać się do pracy. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące prezentu godnego uwagi:

Krok 1: Zmierz swój papier

Papier powinien być wystarczająco duży, aby owinąć pudełko z niewielkim zachodzeniem na siebie, a także wystarczająco wystawać po obu stronach, aby zakryć końce pudełka. Zbyt dużo papieru przeszkadza, co skutkuje zmarszczkami i wybrzuszeniami; za mało papieru spowoduje problem z zakryciem pakowanego pudełka.

Krok 2: Zawiń mocno

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, upewnij się, że papier do pakowania ciasno otacza paczkę. W tym przypadku ważny jest wysokiej jakości papier, który nie rozdziera się na rogach. Pomocne jest przyklejenie wewnętrznej krawędzi papieru do opakowania, aby można było go naprężyć podczas owijania papieru.

Krok 3: Ukryj krzywo odcięte krawędzie

Jeżeli zastanawiasz się jak elegancko zapakować prezent – na pewno musisz pamiętać o ukryciu nierówno odciętych krawędzi. Jeśli nierówno odciąłeś papieru z rolki, musisz skutecznie ukryć te ostre, poszarpane krawędzie.

Krok 4: Ukryj taśmę

Jak ładnie zapakować prezent? Na pewno, ukrywając miejsce łączenia papieru taśmą klejącą. Jeśli chcesz naprawdę wzbogacić swoje opakowanie, będziesz potrzebować trochę taśmy dwustronnej w swoim arsenale. Pozwala to ukryć ją w środku, co daje naprawdę schludny wygląd. Jednak w zależności od używanego papieru dwustronna taśma może nie kleić się dobrze, pamiętaj, że dwustronna taśma nie przykleja się do niektórych rodzajów papieru – w takim przypadku należy przetestować zarówno przezroczystą taśmę, jak i tę dwustronną, aby znaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Krok 5:  Dodaj dekoracje

Po zapakowaniu paczki czas na dekorację. Aby wstążki się nie strzępiły, tnij je pod ostrym kątem za pomocą ostrych nożyczek. Niezbyt dobrze czujesz się z wiązaniem wstążek i kokardek? Spróbuj użyć specjalnie przygotowanych taśm z gotowymi kokardami, aby nadać swojej paczce trochę blasku. Możesz również udekorować paczki za pomocą małych przedmiotów. Możesz zawiązać je na kokardce, schować pod wstążką lub po prostu przykleić.

Jak elegancko zapakować prezent o nieregularnych kształtach?

Jak ładnie zapakować prezent, który jest o niezgrabnych kształtach? Po prostu włóż go do pudełka (na rynku dostępne są także liczne pudełka zamykane na magnes) lub torby prezentowej; nie ma potrzeby frustrować się, próbując ułożyć papier wokół dziwnego kształtu. Prawdopodobnie przechowujesz torby z prezentami z minionych okazji i chociaż jest to świetny sposób na bycie przyjaznym dla środowiska – powinieneś upewnić się, że zapasy te są nadal w dobrym stanie — w przeciwnym razie będą wyglądać po prostu niechlujnie. Unikaj pomarszczonych wstążek i zużytych torebek na prezenty.

Jeśli nie możesz wręczyć prezentów osobiście, możesz wysłać je drogą pocztową. Wykorzystaj do tego celu dostępne na rynku pudełka zamykane na magnes – są wykonane z grubej tektury i na pewno dobrze ochronią jego zawartość. Mają atrakcyjne wzory i kolory, dlatego możesz rozważyć nawet pominięcie papieru do pakowania. Upewnij się, że w środku paczki masz wystarczającą ilość wyściółki, tak aby rzeczy nie przesuwały się zbytnio podczas transportu. Aby Twoje kokardki się nie pogniotły – zamiast tego użyj sznurka lub zawiąż wstążkę w supeł zamiast kokardy.