kosiarka

Zalety kosiarki rotacyjnej

Zadbany trawnik jest możliwy wtedy, gdy pielęgnujesz go, nawozisz, podlewasz i często kosisz. Gęsta murawa wymaga regularnych zabiegów, w tym także częstego cięcia. Warto więc posiadać odpowiedni sprzęt, który ułatwi pielęgnację trawnika. Jeśli posiadasz duży, zielony teren, jakim jest na przykład łąka, zwykła kosiarka nie wystarczy do skrócenia wysokiej trawy. Kosiarka kosiarce nie równa, niektóre z nich świetnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, inne są dobre w przydomowych, niewielkich ogrodach, a jeszcze inne są przeznaczone wyłącznie do rolnictwa. Wybór kosiarek jest duży, tutaj poznasz zalety kosiarek rotacyjnych i ich zastosowanie.

Jak działają kosiarki rotacyjne?

Rozległe tereny zielone są trudne do pielęgnacji. Wymagają mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto regularnie skracać wysoką trawę. Teren do koszenia może mieć różną powierzchnię, być stromy lub posiadać drobne kamienie i gałęzie, które utrudniają prace pielęgnacyjne. W takich miejscach dobrze sprawdzi się kosiarka rotacyjna. Sprzęt wyposażony jest w bardzo ostre noże, które obracają się wokół swojej osi. Koszenie odbywa się szybko, a roślina nie jest miażdżona, tylko precyzyjnie cięta. Rotacyjne kosiarki potrzebują większej mocy niż żyłkowe czy też listowe, dostępne są głównie w postaci spalinowej. Kosiarka składa się z ostrzy, może być ich nawet 6. Ostrza są ruchliwe, co jest dużym atutem tego sprzętu. Ma to znaczenie przy koszeniu trudnych terenów, które obfitują w kamienie, gałęzie, śmieci, a nawet w niewielkie pnie. Kosiarki rotacyjne potrzebują sprawnego i wysoce wydajnego silnika, który ma dużą moc. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy nawet 8 KM. Przy wyborze sprzętu do koszenia trudnych terenów z wysoką trawą, warto zwrócić uwagę na napęd i rozruch. Rozruch powinien być sprawny, a napęd solidny. Znacznie ułatwia to pracę. Silnik może być dwusuwowy lub czterosuwowy. Dwusuw sprawdza się dobrze na zboczach lub w trudnym terenie. Wymaga odpowiedniej mieszanki paliwa oraz oleju, dzięki temu trudno go zatrzeć.

Najważniejsze zalety kosiarek rotacyjnych

Zaletą, którą należy wymienić na początku, jest łatwość cięcia w trudnym terenie. Kosiarki mają ruchome i bardzo ostre noże, które nie zgniatają trawy, ale ją precyzyjnie ucinają. Ma to duże znaczenie w przypadku terenów pod drzewami, w sadach lub na łąkach. Mniejsze modele stosowane są z powodzeniem w ogrodach przydomowych lub w niewielkich sadach. Większe maszyny sprawdzają się świetnie w rolnictwie, gdzie trzeba skosić duże powierzchnie. Kosiarka rotacyjna posiada ruchome ostrza, dzięki temu, jeśli trafi na przeszkodę, to ostrza się chowają. Chroni to osobę wykonującą koszenie oraz sprzęt przed uszkodzeniem. W przypadku napotkania np. kamienia podczas koszenia ostrze się cofa, ale kosiarka nie wyłącza się, więc nie trzeba jej ponownie uruchamiać. Inną ważną cechą tego rodzaju sprzętu jest wysoka moc, dobra wydajność oraz prosta konstrukcja. Dzięki temu urządzenie jest łatwe w konserwacji i w użytkowaniu. Rotacyjne kosiarki mają mocne i duże koła, które przystosowane są do jeżdżenia po zboczach i po przeszkodach, jazdę wspomaga też charakterystyczny bieżnik na kołach. Dzięki napędowi można je łatwo prowadzić nawet po trudnym terenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Dobry sprzęt powinien służyć przez wiele lat i ułatwiać prace pielęgnacyjne w ogrodzie lub na łąkach. Przed zakupem warto zastanowić się, na jakim terenie będzie pracować sprzęt. Do pielęgnacji rozległych i trudnych terenów sprawdzi się kosiarka rotacyjna dwusuwowa. W ogrodzie, do koszenia wysokiej trawy na płaskiej łące kwietnej lub w sadzie, dobrym rozwiązaniem jest czterosuw. Należy też wziąć pod uwagę ilość ostrzy. Im więcej noży, tym lepsza wydajność urządzenia. Niektóre kosiarki mogą mieć dodatkowe, interesujące funkcje, które mogą Ci się przydać. Jest to np. mulczowanie. Podczas koszenia, trawa jest rozdrabniania i stanowi zielony nawóz. To rozwiązanie sprawdzi się na łąkach, gdzie nie trzeba zbierać skoszonej trawy lub w sadzie.