Ile kosztuje fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem właścicieli domów. Widok paneli fotowoltaicznych na dachach nie jest już niczym szczególnym. Tak duża popularność fotowoltaki wynika głównie z tego, iż coraz większa ilość osób doskonale zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że taki sposób pozyskiwania energii elektrycznej jest po prostu bardzo opłacalny. Fotowoltaika to bowiem niemal bezpłatne źródło prądu. Oczywiście, najpierw w montaż takiej instalacji należy zainwestować odpowiednie środki. Ile to rzeczywiście kosztuje?

Inwestycja w fotowoltaikę – czy to się opłaca?

Każdy właściciel domu, który posiada instalację fotowoltaiczną, przyzna z pewnością, że wiążą się z tym same korzyści. Przede wszystkim fotowoltaika pozwala na znaczące obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo jest to możliwość uniezależnienia się od miejskiej sieci energetycznej. Oznacza to, że właściciela fotowoltaiki nie dotyczą żadne podwyżki za prąd. Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne w zupełności wystarczy do zasilenia całego domu. Nie bez znaczenia jest także to, że cały proces wytwarzania energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną jest całkowicie zautomatyzowany. Nie ma tu potrzeby jakiejkolwiek ingerencji domowników. W kontekście fotowoltaiki bardzo ważny jest także element związany z ekologią i ochroną środowiska. Instalacja fotowoltaiczna produkując prąd z promieni słonecznych, nie wytwarza żadnych substancji szkodliwych.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Wiele osób zastanawiających się nad montażem instalacji fotowoltaicznej zadaje sobie pytanie, ile to tak właściwie kosztuje? Koszt fotowoltaiki w dużym stopniu uzależniony jest od mocy, jaką instalacja generuje. W przypadku domu jednorodzinnego najczęściej montuje się instalacje fotowoltaiczne o mocy 3 KWP. Taka moc bez problemu pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną kilkuosobowej rodziny. Instalacja o mocy 3 KWP wymaga montażu przynajmniej 10-12 paneli fotowoltaicznych. Jeden panel to koszt mniej więcej w wysokości kilkuset złotych. Aby zatem zamontować wszystkie panele konieczne będzie przeznaczenie kilku tysięcy złotych. Pamiętać jednak trzeba, że montaż paneli to nie jedyny wydatek, jaki związany jest z instalacją fotowoltaiczną. Obok paneli fotowoltaicznych, drugim niezwykle ważnym elementem instalacji jest falownik. Odpowiada on za zamianę prądu stałego na prąd zmienny. To właśnie bowiem prąd zmienny jest prądem zasilającym elektryczne urządzenia w domu. Kupując falownik, warto postawić na urządzenie dobrej jakości. To wydatek ok. 5000 zł. Do kosztów instalacji fotowoltaiki zaliczyć trzeba oczywiście również jej montaż. Ten uzależniony jest m.in. od wielkości domu. W przypadku domu o metrażu 100m2 koszt montażu wynieść może kilkanaście tysięcy złotych. Pomóc w oszacowaniu tych kosztów pomóc może kalkulator fotowoltaiki. Koszty te nie powinny jednak przerażać. W przypadku fotowoltaiki i kosztów jej instalacji najważniejsze jest to, że taka inwestycja bardzo szybko się zwraca.

Zwrot z instalacji fotowoltaicznej

Wiedząc, jaka jest cena fotowoltaiki, warto jednocześnie wiedzieć, jaki zysk taka inwestycja może przynieść. Zastanawiając się nad montażem instalacji fotowoltaicznej pod uwagę brać należy nie tylko koszty, ale również, a tak naprawdę przede wszystkim, możliwy zysk, jaki instalacja ta może przynieść. Innymi słowy, montaż fotowoltaiki zawsze traktowany powinien być jako inwestycja. Szacuje się, że ta zwraca się już po ok. 10 latach. Po tym czasie można już całkowicie korzystać z zupełnie bezpłatnej energii elektrycznej. Podkreślić przy tym trzeba, że wysoka wydajność paneli fotowoltaicznych utrzymuje się przez okres nawet 25 – 30 lat. Oznacza to przynajmniej dwie dekady korzystania z darmowego prądu bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji w instalację fotowoltaiczną. Na koniec warto wspomnieć, że fotowoltaika daje także możliwości zarobku. Istnieje bowiem możliwość sprzedaży nadmiaru wytworzonego prądu do sieci energetycznej.

One thought on “Ile kosztuje fotowoltaika?

Comments are closed.