grill

Czym najlepiej rozpalić grilla?

Grillowanie jest bardzo częstą formą spędzania czasu w naszym kraju, szczególnie gdy zapowiada się długi, słoneczny weekend. Jednak samo rozpalanie grilla, w szczególności dla osób początkujących, może stanowić niemałe wyzwanie. Aby rozpalanie się udało, należy użyć odpowiednich materiałów, dzięki którym uda nam się osiągnąć trwały i satysfakcjonujący efekt. Czego zatem najlepiej użyć do rozpalenia grilla? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Jak zrobić grilla? Zacznijmy od podstaw 

Pierwszym, najważniejszym punktem jest odpowiednie ustawienie grilla. Powinien on stać na równej powierzchni w miejscu, które posiada osłonę przed nadmiernym wiatrem. Nie jest dobrym pomysłem ustawiania go na tarasie wykonanym z drewna ze względu na ryzyko zaprószenia ognia. Postaw grilla także z dala od materiałów łatwopalnych, by zminimalizować ryzyko zapłonu. Ostatnią, ale także ważną kwestią jest postawienie grilla w taki sposób, by dym nie kierował się w kierunku ludzi siedzących przy stole, ponieważ zawsze jest to niezbyt przyjemny element każdej grillowej uczty. 

Jak rozpalić grilla?

Jeśli chcesz, żeby Twój grill palił się długo, najlepiej jest usypać duży kopczyk węgla w palenisku. Można użyć albo węgla drzewnego, brykietu lub zwykłego, suchego drewna. Poniżej wyjaśnimy różnicę między najpopularniejszymi środkami do rozpalania grilla. 

Brykiet jest stosowany najczęściej przez fanów grillowania. Jest mieszanką węgla, trocin, piasku, a także substancji na bazie nafty. Cała ta mieszanka zaprojektowana w taki sposób, aby grill palił się maksymalnie efektywnie przez długi czas. Zalecany czas palenia brykietu wynosi 45 do momentu, aż osiągnie on temperaturę żaru, idealną do grillowania nad nim potraw. 

Drewno również jest często wybierane przez miłośników dań z grilla, szczególnie jeśli mamy dostęp do gatunków owocowych. Tylko takie nadają się do rozpalania ognia na grillu. Niestety w przypadku drzew iglastych, istnieje ryzyko zepsucia potraw toksycznej żywicy, która nie jest przeznaczona do spożycia. Nie zapominajmy też o tym, że drewno powinno być suche, dlatego warto regularnie podsuszać gałęzie, szczególnie jeśli chcemy grillować regularnie. 

Węgiel drzewny to po prostu kawałki drewna bez dodatkowych substancji. Osiągają one wyższą temperaturę niż wspomniany wcześniej brykiet i są szybszym sposobem na rozpalenie grilla, ponieważ nakładanie mięsa na ruszt można rozpocząć już po 15 min. Ulegają całkowitemu spaleniu w przeciwieństwie do brykietu. 

Jakie produkty na grilla mogą jeszcze okazać się przydatne? Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dobrą rozpałki. Najpopularniejsze z nich są sprzedawane w formie płynnej lub kostek. Ciężko przedstawić konkretną instrukcję ich stosowania, ponieważ każdy producent przyjął nieco inne zasady, dlatego polecamy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. 

Jak szybko rozpalić grilla?

Najszybszym sposobem na rozpalenie grilla będzie zastosowanie węgla drzewnego. Nigdy nie używajmy do rozpalania papieru, ponieważ farba drukarska jest toksyczna i może powodować zatrucie przez jej kontakt z mięsem i warzywami z grilla. Nie powinno stosować się materiałów łatwopalnych, takich jak denaturat. Zależy nam na szybkim rozpaleniu grilla, ale nie zapominajmy o kwestiach bezpieczeństwa. Zawsze rozpalajmy ogień długą zapalarką lub zapałką, aby uniknąć ewentualnych poparzeń.

Węgiel drzewny w połączeniu wysokiej jakości rozpałką da zadowalające efekty i będzie można szybko przystąpić do grillowania potraw. 

Jak rozpalić grilla? Dodatkowe informacje

Istnieją jeszcze inne rozwiązania, takie jak specjalna dmuchawa do rozpalania węgla. Pomocna może okazać się zwykła, szara gazeta (bez farby drukarskiej). Można wachlować nią palenisko, co sprawi, że grill rozpali się szybciej. Po złapaniu wprawy w rozpalaniu ogień powinien pojawić się w ciągu 5 min, gdy go zobaczysz, rozgarnij szczypcami węgle znajdujące się wewnątrz paleniska. Obok warto postawić spryskiwacz z wodą, by w razie potrzeby ugasić lub uspokoić nieco zbyt duże płomienie.