metal

Obróbka skrawaniem – na czym polega, jakie ma znaczenie?

Mało jest tak użytecznych metod w przemyśle, jak obróbka skrawaniem. Jest ona obecnie jedną z najpopularniejszych form, która od wielu lat towarzyszy wielu gałęziom przemysłu. Dzięki niej można przygotowywać idealne części m.in. do silników, skomplikowanej machinerii, znajduje również zastosowanie w przemyśle precyzyjnym. Obróbka skrawaniem w Poznaniu najczęściej wykonywana jest przy pomocy frezarek, tokarek, wiertarek, oraz nowoczesnych maszyn CNC. Czym jest obróbka skrawaniem i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest obróbka skrawaniem?

Mimo bardzo dużej popularności tego rozwiązania wiele osób nadal nie do końca zdaje sobie sprawę, czym jest obróbka skrawaniem. Jest to nic innego, jak metoda ubytkowa, która polega na pozbyciu się z przedmiotu poddawanego obróbce nadmiaru materiału. Celem obróbki skrawaniem jest pozbycie się tzw. naddatku. Odbywa się to przy użyciu specjalnych dłut oraz noży. Te z kolei są sterowane przez specjalnie zaprogramowaną maszynę.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania w tokarkach, frezarkach czy maszynach CNC, cała operacja jest niezwykle precyzyjna i wykonywana z niezwykle dużą dokładnością. Sprawia to również, że cały projekt w stu procentach odpowiada dostarczonej wcześniej dokumentacji. Bardzo ważne jest również, aby maszyna do obróbki skrawaniem została wcześniej precyzyjnie ustawiona i skonfigurowana. Warto jest więc powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Dzięki temu będzie wiadomo, że obróbka skrawaniem w Poznaniu została przeprowadzona sprawnie i niezwykle precyzyjnie.

Obróbka skrawaniem w Poznaniu — gdzie znajduje zastosowanie?

Obróbka skrawaniem jest niezwykle uniwersalną techniką. Można ją wykorzystać wszędzie tam, gdzie dochodzi do pracy z metalem, tworzywem sztucznym, szkłem, kamieniem czy drewnem. Dzięki metodzie ubytkowej można bardzo dokładnie i precyzyjnie pozbywać się naddatków z tych materiałów. Przy pomocy nowoczesnego oprogramowania można zachować bardzo dużą dokładność oraz powtarzalność, niezależnie od tworzywa, z jakim się pracuje.

Jedną z najbardziej popularnych metod obróbki skrawaniem jest CNC. Ta nowoczesna technika, dzięki zastosowaniu niezwykle perfekcyjnych parametrów projektu, przydaje się w branży medycznej, motoryzacyjnej, energetycznej, elektronicznej, a także przy wielu innych gałęziach przemysłu. Precyzyjna obróbka skrawaniem przydaje się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest najwyższa precyzja. Można ją stosować zarówno przy produkcji masowej, jednostkowej, jak i przy niezwykle dużych gabarytach.

Materiałami, którym najczęściej podlega obróbka skrawaniem w Poznaniu są różnego rodzaju metale. Najpopularniejszymi są stal oraz stal nierdzewna, głównie ze względu na wyjątkowe właściwości mechaniczne tego materiału. Obróbka skrawaniem jest niezwykle łatwa w przypadku żeliwa, które jest bardzo plastycznym stopem metali. Wykorzystywane w tej technice nowoczesne ostrza i dłuta pozwalają na obróbkę nawet bardzo wytrzymałych, żaroodpornych superstopów.