Jak dbać o obrączki ślubne z żółtego złota?
Obrączki ślubne są dla każdej pary bardzo ważnym elementem, a przede wszystkim pamiątką tego wydarzenia, jakim jest zawarcie małżeństwa. Z tego powodu wybór odpowiedniej biżuterii jest nie lada wyzwaniem, ponieważ nikt nie chce kupować pierwszej lepszej obrączki. Oprócz idealnego rozmiaru młodzi chcą, aby również wygląd odpowiadał ich gustom. Dlatego nierzadko decydują się na żółte złoto, które jest eleganckie, klasyczne i wytrzymałe. Jednak jak o nie dbać, aby wytrzymały próbę czasu?
Obrączki ślubne z żółtego złota
Żółte złoto od wieków postrzegane jest jako ponadczasowa klasyka ze względu na swoje niesamowite właściwości. Podczas gdy inne metale są szare lub białe, to właśnie złoto ma piękny, błyszczący kolor, który zachwyca niejedno oko kobiety i mężczyzny.
Żółte złoto znane było już w starożytności i wykorzystywane do zdobienia świątyń, posągów bóstw i itd. Obecnie każde państwo posiada swoje rezerwy właśnie w tym metalu, co tylko podkreśla jego wartość. Czyste złoto jest określane jako 24-karatowe złoto. Jednak jest ono za miękkie do tworzenia biżuterii, która przecież ma nam służyć przez lata. Z tego powodu, wytwarzając obrączki ślubne z żółtego złota, dodawane są inne, twardsze metale. W ten sposób tworzony jest stop, który ułatwia dbanie o tego rodzaju biżuterię. Oczywiście stosunek czystego złota do innych metali określany jest tzw. próbą. Dlatego podczas zakupu obrączek ślubnych z żółtego złota warto na to zwrócić uwagę.
Jak dbać o obrączki – czyszczenie złotych obrączek
Obrączki ślubne z żółtego złota są trwałe i mocne. Jednak trzeba pamiętać, aby zadbać o swoją biżuterię, aby nie straciła ona swojego pierwotnego blasku oraz nie była za mocno porysowana podczas codziennego użytkowania. Obrączki właśnie należą do tego rodzaju biżuterii, która raczej nie leży w pudełku i jest zakładana jedynie podczas okolicznościowych przyjęć czy jubileuszy.
Jednak podczas codziennego użytkowania obrączki ślubne z żółtego złota są narażone na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Są to uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia, zarysowania) oraz chemiczne (detergenty, kosmetyki). Z tego powodu po jakimś czasie czy chcemy, czy nie, pojawiają się ślady użytkowania.
Oczywiście najprostszym sposobem pielęgnacji jest oddanie biżuterii do złotnika. Tam zostaną poddane specjalistycznemu czyszczeniu, które przywróci im pierwotny blask. Nie jest to jednak jedyna forma pielęgnacji. Zadając sobie pytanie, jak dbać o nie i jak czyścić złote obrączki, trzeba mieć świadomość, że można tego dokonać również domowymi sposobami. Należy tutaj zaznaczyć, że nie wolno używać żadnych mocnych środków chemicznych (mleczka, płyny, proszki), które mogłyby jeszcze mocniej uszkodzić złoto. Z tego powodu najlepiej nadadzą się naturalne środki czyszczące, takie jak: mydło, proszek do pieczenia czy spirytus.
Czyszczenie złotych obrączek
- Proszek do pieczenia – na nawilżony wacik nasyp trochę proszku i poczekaj chwilę, aż się nieco spieni. Następnie nałóż przygotowany roztwór na obrączkę, aby piania została na biżuterii. Odstaw ją na kilkanaście minut, a następnie spłucz pianę wodą. Na koniec poleruj obrączkę suchym i miękkim materiałem.
- Ciepła woda z mydłem – jest to w pełni bezpieczna metoda, która polega na tym, żeby zamaczać obrączki w roztworze z ciepłej wody z mydłem. Muszą tam pozostać około kilku minut, żeby wierzchnia warstwa brudu się rozpuściła. Kolejnym krokiem jest opłukanie biżuterii i delikatne wytarcie miękkim materiałem. Na koniec oczywiście możesz obrączkę delikatnie wypolerować.
- Roztwór ze spirytusem – połącz ze sobą wodę z alkoholem w proporcji pół na pół. Następnie zamocz w tym roztworze kawałek materiału i pocieramy o biżuterię, którą na koniec odstaw do wyschnięcia. Oczywiście możesz również obrączkę wypolerować po wyschnięciu.
- Cebula – na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, żeby tym warzywem można było zadbać o czystość jakiejkolwiek biżuterii, a co dopiero ślubnych obrączek z żółtego złota. A jednak jest to w pełni możliwe. Wystarczy obrączkę natrzeć lub skropić sokiem z cebuli i odstawić na kilkadziesiąt minut do godziny. Na koniec spłukać wodą i wysuszyć.
Fantastyczny artykuł, naprawde miło się czyta