odśnieżanie

Co należy wiedzieć o odśnieżaniu dachów?

Zima to przepiękna pora roku, która mimo mroźnej aury oferuje malownicze krajobrazy i każdego roku zapewnia dobrą zabawę i frajdę wielu osobom na stokach narciarskich. Istnieje też druga strona medalu, czyli odśnieżanie. W większości przypadków można się z tym uporać samemu, natomiast w przypadku odśnieżania dachów wymagane jest już odpowiednie zabezpieczenie i posiadanie doświadczenia, ponieważ w trudnych warunkach przez nieuwagę może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Na rynku dostępne jest wiele ofert firm, które zajmują się odśnieżaniem, ale po czym poznać, że warto skorzystać z usług konkretnej firmy?

Skuteczne odśnieżanie

Odśnieżanie powierzchni naziemnych kieruje się swoimi zasadami, które powinno się przestrzegać, aby przynosiło to pożądane rezultaty. Pierwszą i złotą zasadą jest systematyczność. Nie warto odkładać odśnieżania na później, ponieważ im więcej śniegu będzie do odśnieżania tym trudniej będzie wykonywać tę czynność. Regularne, codzienne odśnieżanie gwarantuje swobodne poruszanie się. Osoby, które potrzebują odśnieżanie dachów Opolskie lub w tych rejonach powinny zgłosić się do jednej z firm, która świadczy na tym terenie swoje usługi.

Wracając do tematu odśnieżania chodników i prywatnych posesji należy pamiętać, że przy odśnieżaniu śnieg powinien być rozrzucany na boki, aby tworzące się warstwy z jednej i z drugiej strony były równe.

Kolejna nieodłączna kwestia w procesie odśnieżania to poradzenie sobie z oblodzonymi powierzchniami. O ile w infrastrukturze publicznej do posypywania chodników wykorzystywana jest sól, tak w przypadku oblodzonego ogrodu czy podwórka najlepiej stosować zwykły piasek lub popiół, dzięki czemu nie ucierpią na tym rośliny. Warto pamiętać, że sól jest bardzo szkodliwa dla roślin.

Odśnieżanie dachów Opolskie

Mało osób zdaje sobie sprawę, że nie tylko odśnieżanie chodników jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości, ale także odśnieżanie dachów. Jest to uregulowane prawnie i ma związek z zagrożeniami dla konstrukcji i bezpieczeństwa ludzi oraz mienia. Zalegający na dachu śnieg może powodować zagrożenie szczególnie w momencie intensywnych opadów lub podczas spadku temperatury i topnienia. W prawie budowlanym zostało jasno określone, że właściciele nieruchomości mają obowiązek regularnego odśnieżania, a także okresowego sprawdzania stanu technicznego dachu budynku.

Ile kosztuje odśnieżanie dachów?

Często, aby wypełnić obowiązek nałożony przez prawo budowlane, konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznych usług firm, które mają odpowiednie doświadczenie w odśnieżaniu dachów. Ciężko jest jednoznacznie określić konkretną cenę za takie usługi, natomiast biorąc pod uwagę średnią z kilku miast Polski to od 3 do 4 zł za metr kwadratowy. W zależności od powierzchni dachu łatwo można policzyć całkowity koszt odśnieżania. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę fakt, że dach zostanie odśnieżony bez konieczności ryzykowania swoim zdrowiem. Oblodzona powierzchnia dachu i pokrywa śnieżna mogą okazać się bardzo niebezpieczne.