Oliwa z oliwek – jaką kupić?

Zdrowe źródła tłuszczu są niezwykle ważnym elementem zbilansowanej diety. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, a także są odpowiedzialne za przyswajanie wielu witamin i minerałów. Na rynku można znaleźć mnóstwo zdrowych źródeł tłuszczu. Jednym z nich jest oliwa z oliwek, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i wciąż zyskuje nowych zwolenników. W sklepach można znaleźć różne oliwy z oliwek, które często zdecydowanie się od siebie różnią. Czym dokładnie jest oliwa z oliwek? Co sprawia, że jest ona taka popularna? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt? Jaką oliwę z oliwek wybrać?

Czym jest oliwa z oliwek i skąd wzięła się jej popularność?

Oliwa z oliwek jest jednym z najstarszych olejów na całym świecie. Uzyskuje się ją w wyniku tłoczenia miąższu owoców oliwki. Ma ona bardzo charakterystyczny smak i zapach. Kolor oliwy z oliwek może się różnić w zależności od odmian oliwek, których użyto do produkcji oleju. Zabarwienie może być żółtozielone lub złocistożółte. Kojarzona jest głównie z kuchnią śródziemnomorską i nie ma się co dziwić, gdyż stanowi ona jeden z jej głównych elementów. Warto jednak wiedzieć, że oliwa z oliwek pochodzi prawdopodobnie z Azji. Mieszkańcy Armenii i Indii używali jej już ponad 4 tysiące lata temu. Była ona stosowana nie tylko w kuchni, ale również jako lekarstwo. Dzisiaj oliwa z oliwek ma bardzo szerokie zastosowanie. Używa się jej w kuchni, np. do smażenia, wypieków czy dressingów, ale również w kosmetyce. Wiele osób używa jej przy pielęgnacji włosów czy skóry. Oliwa z oliwek jest bardzo popularna z różnych względów. Przede wszystkim jest ona łatwo dostępna i ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Podkreśla ona smak wielu potraw i nadaje im przyjemny, charakterystyczny aromat. Ważnym powodem jest także duża zawartość witamin i składników mineralnych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze oliwy?

Zanim wybierzesz konkretną oliwę z oliwek, warto poświęcić chwilę i zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Kluczową sprawą są oliwki, które zostały użyte do produkcji. Powinny one być wysokiej jakości i pochodzić z jednego regionu. Należy zwrócić uwagę, z jakiego miejsca pochodzą oliwki i w jakim kraju wyprodukowano olej. Ważny jest również sposób tłoczenia oliwek. Oliwa, która była tłoczona na zimno, zawiera o wiele więcej składników odżywczych. Na jakość oliwy wpływa także czas tłoczenia oliwek, a dokładnie ile czasu upłynęło między zebraniem owoców a produkcją oleju. Ważny jest także sposób przechowywania oliwy. Powinna się ona znajdować w ciemnej, szklanej butelce z dala od światła słonecznego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że oliwa zachowa wszystkie swoje składniki odżywcze i nie ulegnie zepsuciu zbyt szybko. Jeśli więc zastanawiasz się jaką oliwę z oliwek wybrać – postaw na olej tłoczony na zimno. Oliwa tłoczona na zimno, która jest odpowiednio przechowywana, jest prawdziwą skarbnicą, jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne. Zawiera ona witaminę A, C, E, a także K. Jest ona także bogatym źródłem potasu, magnezu, sodu, żelaza, cynku, fosforu i miedzi. Bardzo ważne są także kwasy tłuszczowe, zawarte w oliwie. Można w niej znaleźć nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak palmitynowy, stearynowy czy laurynowy, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, np. oleinowy czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak linolowy. Jak widać, walory smakowe to nie jedyna zaleta oliwy z oliwek. Regularnie spożywana dostarcza wielu witamin i minerałów i pozytywnie wpływa na zdrowie.

Gdzie kupić dobrą oliwę z oliwek?

W sklepach można znaleźć mnóstwo różnych olejów, więc wybór jednego produktu może być nie lada wyzwaniem. Warto jednak wybrać taką oliwę z oliwek, która odznacza się wysoką jakością i jest odpowiednio przechowywana. Taki produkt świetnie podkreśli smak potraw i dostarczy wiele składników odżywczych. Szukając odpowiedniej oliwy warto zapoznać się ze stroną https://latiendaespanola.pl/k/oliwa-z-oliwek/. W sklepie tym można znaleźć mnóstwo produktów spożywczych prosto z Hiszpanii, w tym także wysokiej jakości oliwę z oliwek.