Objawy chorób układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego diagnozowane są coraz częściej u osób w niemal każdym przedziale wiekowym, dlatego też dobrze jest wiedzieć, czym mogą się one objawiać. Najczęstsze choroby związane z układem pokarmowym to refluks, choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie wątroby czy różnego typu nowotwory. Dowiedz się, jakie są wspólne i najczęściej występujące objawy chorób układu pokarmowego.

Gdy boli brzuch

Najpopularniejszym i najmniej charakterystycznym objawem jest popularny ból brzucha. Tak naprawdę pod tą nazwą kryje się ból zlokalizowany w okolicach jednego z narządów, które należą do układu pokarmowego. Może być to ból żołądka – klasyczne uczucie ucisku mniej więcej pośrodku brzucha, ból wątroby – występuje po prawej stronie brzucha czy też ból związany z jelitami, który zazwyczaj odczuwalny jest w dolnej części brzucha. Bóle występujące w okolicy brzucha często są przez nas bagatelizowane, ponieważ mogą występować w wyniku nadmiernego stresu czy też po obfitym posiłku. Jeżeli jednak bóle zdarzają się często, a ich intensywność nasila się, warto zgłosić się z problemem do lekarza. Ból może bowiem przybrać rozmiary tak duże, że trudno będzie nam wstać z łóżka czy też wyprostować się.

Biegunka i wymioty

Objawy chorób układu pokarmowego mogą również być związane z oddawanym stolcem. Warto więc zwracać uwagę na to, jak wygląda oraz jak często jest on oddawany. Zaniepokoić powinny stolce smoliste, oddawane z trudem wraz z domieszką krwi pozostawioną na papierze toaletowym. Zazwyczaj oznaczają one choroby jelita grubego, a nieleczone mogą prowadzić do rozwoju nowotworów. Zbyt rzadki stolec również może być powodem do niepokoju, choć oddany jednorazowo zwykle nie wzbudza naszych podejrzeń. Problemem jest jednak częstość oddawania rzadkich stolców, co może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów. Biegunka może mieć podłoże psychosomatyczne i występować w stresujących sytuacjach, jednak zawsze ten fakt powinien być skonsultowany ze specjalistą. Objawem chorób układu pokarmowego są także wymioty, które występują cyklicznie. Wymiotom mogą towarzyszyć także nudności bądź zgaga, czyli klasyczne pieczenie w przełyku. Dodatkowo może pojawić się uczucie ciała obcego w przełyku, co często jest oznaką występującego refluksu pokarmowego. W przypadku tej choroby objawy występują zwykle po zjedzeniu posiłku, nawet takiego o normalnej objętości.

Choroby układu pokarmowego – objawy skórne

Objawy chorób układu pokarmowego mogą mieć również charakter bardzo nietypowy, bo skórny. Dziś już nikogo nie dziwią wysypki czy pokrzywki, które pojawiają się na ciele po kontakcie z alergenem. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często mogą uczulać nas składniki pożywienia, których organizm nie tylko nie jest w stanie przyswoić, ale i zaczyna z nimi walczyć, traktując je jak potencjalną truciznę. Choć alergie pokarmowe bardzo często objawiają się bólami żołądka czy też wymiotami, może również dojść do sytuacji, w której u chorego wystąpią zmiany na skórze. Mogą one występować także w przypadku chorób jelit – nieswoistego zapalenia jelit lub innych stanów zapalnych, które występują w ich obrębie. Niestety, często zmiany skórne są jedynymi objawami tychże schorzeń, dlatego też postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo utrudnione. Zdarza się również, że objawy skórne wyprzedzają pozostałe objawy chorób układu pokarmowego, dlatego też o wszystkich zaobserwowanych u siebie niepokojących symptomach należy powiedzieć lekarzowi. Zmiany skórne mogą mieć także podłoże w chorobach układu pokarmowego wywołanych przez pasożyty. Zwykle występuje wtedy utrata masy ciała, złe samopoczucie, nadmierny apetyt bądź też odwrotnie, brak apetytu. Natomiast drobne guzki występujące na skórze mogą być jednym z objawów nowotworów układu pokarmowego, zazwyczaj związanych z jelitami. Warto więc uważnie obserwować swoje ciało i to nie tylko pod kątem ewentualnych objawów stricte ze strony układu pokarmowego. Skóra również może wiele powiedzieć o stanie zdrowia, na przykład naszych jelit. 

One thought on “Objawy chorób układu pokarmowego

  1. Autor tej treści poświęcił wiele czasu na research i to widać gołym okiem!

Comments are closed.