Konserwacja ekspresu do kawy

Zakup ekspresu do kawy to nie jest mały wydatek. Kupienie takiego sprzętu to jedno, ale dbanie o niego to drugie. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak dbać o niego i jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja ekspresu do kawy!

Filtry i akcesoria do ekspresów

Przede wszystkim, poza takimi kosztami, które są oczywiste wskutek korzystania z ekspresu jak kapsułki kawowe czy mleko, które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od rodzaju producenta, należy doliczyć koszty materiałów eksploatacyjnych.

Jeżeli chodzi o filtry do ekspresów, to mają ogromny wpływ na smak naszej kawy. Dla przykładu filtr SAECO AquaClean CA6903 sprawia, że woda dłużej jest przetrzymywana w filtrze, zanim dotrze do ekspresu. Filtr SAECO zawiera system Click&Go, który dzięki wyposażeniu w jony sprawia, że znika wapień z wody jeszcze przed dotarciem do ekspresu. Poprzez jego działanie można zaparzyć nawet 5000 filiżanek kawy bez konieczności odkamieniania ekspresu. Taki filtr wpływa na jakość naszej kawy i co ważne, nie musimy przejmować się powstającym kamieniem.

Na rynku funkcjonują również zamienniki filtrów, jednak to już wam zostawiamy do oceny, czy warto je stosować.

Dodatkowe akcesoria do ekspresów to m.in. stalowy termos na mleko, podgrzewacz do filiżanek, odbijak krążków kawowych, chłodziarka do mleka, pompka do wody, szczotka do czyszczenia grupy kawowej, dozownik powietrza spieniaczka do mleka, zbiornik na wodę czy różnego typu dysze, uszczelki i młynki.

Konserwacja ekspresu do kawy

Teraz powiemy sobie jak dbać o ekspres do kawy poprzez jego odpowiednią konserwację, bo do tego, że jest to ważna czynność, nie musimy nikogo przekonywać. Chcąc pić świeżą i aromatyczną kawę, powinniśmy regularnie czyścić ekspres. Picie dobrej kawy potrafi nas wpędzić w obroty i sprawić, że dzień będzie udany, natomiast w przypadku braku jego czyszczenia będziemy otrzymywać gorszej jakości kawę. Ważne jest również, byśmy mieli regularność przy konserwacji tego urządzenia i wiedzieli jakie elementy czyścić i jakimi środkami można to robić.

Regularne czyszczenie serwisu mlecznego sprawi, że resztki mleka nie będą przedostawać się do kawy i nie będą psuć smaku. Odkamienianie jest bardzo istotnym czynnikiem dbania o serwis. Co prawda pojawiają się na rynku ekspresy posiadające funkcję samoodkamienia się, jednak nie jest to rozwiązanie, które występuje w każdym ekspresie. Pojawiający się osad ma wpływ na jakość naszej kawy, w dodatku też sprawia, że temperatura naszego naparu może być nieodpowiednia. Pamiętajmy również o tym, żeby dokładnie myć tackę ociekową oraz oczyszczać filtr z fusów, bo to kluczowe czynniki, które mogą zepsuć naszą kawę, a przede wszystkim jest to niehigieniczne. Do poprawienia jakości wody warto stosować filtry, które potrafią przedłużyć żywot ekspresu i ograniczą przykry zapach.

Jak często czyścić części do ekspresu do kawy

Regularna konserwacja ekspresu to niezwykle istotna rzecz. Pewnie, filtry i akcesoria do ekspresów trzeba wymieniać, ale nie tylko do tego ograniczają się działania względem dbania o to urządzenie. W przypadku aparatu zaparzającego, staraj się go czyścić pod bieżącą wodą nie używając przy tym żadnych środków czystości. Taką czynność powinieneś powtarzać raz na 2-3 tygodnie. Z taką samą regularnością powinieneś czyścić pojemnik na fusy oraz tackę, na których zalegają krople kawy. Jedyną częścią, którą możesz myć w zmywarce, jest karafka, natomiast czyszczenie pozostałych elementów za pomocą zmywarki jest zabronione – powinieneś ją czyścić raz na parę dni.

Wspominaliśmy o wymianie filtra do ekspresu – powinieneś to robić raz na 2 miesiące. Co do odkamieniania to dla zachowania odpowiedniej jakości kawy trzeba tę czynność robić raz na 3 miesiące, czyli 4 razy w roku. Czynnikiem, który determinuje zmienienie filtra, jest jakość wody w naszych kranach. Czym twardsza woda, tym częściej będzie trzeba go wymieniać.

Rady przedstawione przez nas są praktyczne i głęboko wierzymy, że będziesz je wykorzystywać w konserwacji swojego ekspresu do kawy. Jeżeli nie będziesz ich realizować, to licz się z tym, że będziesz musiał oddawać w przyszłości sprzęt fachowcom, co będzie Cię drożej kosztować, bądź zostaniesz zmuszony do zakupu nowego ekspresu do kawy.

One thought on “Konserwacja ekspresu do kawy

Comments are closed.