lekarz

Badanie Eeg – na czym polega?

Dzięki nowoczesnym technologiom i stałemu rozwojowi medycyny każdy pacjent ma możliwość wykonania niezbędnych badań, które wyjaśniają etiologię wielu chorób oraz niepokojących dolegliwości. Przykładem jest badanie EEG we Wrocławiu inaczej nazywane elektroencefalografem.

Badanie EEG we Wrocławiu – dla kogo?

Badanie EEG we Wrocławiu ma za zadanie sprawdzenie funkcjonowania bioelektrycznego mózgu. Elektroencefalografia umożliwia dokonanie odczytu przekazywanych między neuronami impulsów, przy pomocy przymocowanych do powierzchni skóry głowy elektrod. By móc wykonać badanie, na głowie pacjenta umieszczany jest czepek, który posiada na swojej powierzchni specjalistyczne czujniki.

Wskazaniami do przeprowadzenia badania EEG we Wrocławiu są przewlekłe zaburzenia cyklu śnienia, omdlenia o nieznanej etiologii, przewlekłe bóle migrenowe, zasłabnięcia i utrata równowagi bez możliwości jednoznacznego wyodrębnienia ich przyczyny. Pozyskane wyniki są również bardzo pomocne w diagnostyce oraz dobraniu odpowiedniego leczenia epilepsji. Pacjenci, którzy doświadczają zaburzeń wzroku, słuchu lub jąkania się, dzięki przeprowadzeniu EEG we Wrocławiu prywatnie mogą znaleźć przyczynę występowania niepokojących objawów. Lekarze wielokrotnie zlecają wykonanie elektroencefalografii w przypadkach urazów głowy oraz zatrucia substancjami o działaniu neurotoksycznym.

Badanie EEG we Wrocławiu – przygotowanie do badania

Badanie EEG we Wrocławiu jest działaniem nieinwazyjnym oraz bezbolesnym, które nie wymaga od pacjentów wielu przygotowań. Zaleca się, by na dwie doby przed planowanym wykonaniem badania odstawić środki mogące wykazywać działanie zmieniające pracę mózgu oraz układu nerwowego. Pacjenci powinni zrezygnować na ten czas również z alkoholu i kofeiny. W dniu badania EEG we Wrocławiu należy spożyć lekki posiłek, który nie wpłynie na dynamiczne zmiany poziomu glukozy, mogące oddziaływać na aktywność mózgu i zaburzać odczyt. Pacjent powinien dokładnie umyć skórę głowy oraz nie stosować żadnych kosmetyków do stylizacji lub odżywienia włosów.

EEG Wrocław prywatnie – przebieg badania

Lekarz, którego zadaniem jest przeprowadzenie badania, nakłada na powierzchnię głowy specjalistyczny żel, który wzmacnia przekaźnictwo odczytywanych sygnałów. Następny krok to założenie czepka. Pacjent odbywa badanie trwające kilkadziesiąt minut w pozycji leżącej. W trakcie elektroencefalografii lekarz prosi pacjent o naprzemienne otwieranie i zamykanie oczu. Stosowana jest fotostymulacja oraz próby z wykorzystaniem hiperwentylacji, by uzyskać różnorodny odczyt, który opisuje funkcjonowanie mózgu osoby badanej. Pacjent cały czas jest instruowany przez lekarza prowadzącego co do czynności, które powinien wykonywać w danym momencie przeprowadzania elektroencefalografii.

Badanie EEG we Wrocławiu może z powodzeniem zostać przeprowadzone niemowlakom i nieco starszym dzieciom. W trakcie elektroencefalografii najmłodszych bardzo ważna jest rola rodzica, który uspokaja małego pacjenta tak, by wytrwał on jak najdłużej w jednej pozycji, co umożliwia uzyskanie odczytu.